Rozrastająca się sieć dróg, połączeń kolejowych czy też szlaków powietrznych i morskich sprawia, że mamy coraz większe możliwości w zakresie podróżowania po kraju i świecie. Coraz łatwiejszy jest też transport różnego rodzaju ładunków na duże odległości. Takie przedsięwzięcia wymagają jednak odpowiedniego planowania oraz wykorzystania więcej niż jednego środka transportu.

Intermodalny transport towarów

Transport intermodalny to transport ładunków przebiegający z użyciem więcej niż jednego rodzaju transportu: morskiego, lotniczego, kolejowego i drogowego, a jednocześnie odbywający się na jednej jednostce ładunkowej na całej trasie przewozów. Jednostką taką mogą być kontenery,  naczepy, nadwozia wymienne, samochody ciężarowe lub pojemniki specjalne.

Wśród zalet transportu intermodalnego wymienić możemy przede wszystkim zwiększenie możliwości przewozowych – tym sposobem możemy bowiem przewozić towary na ogromne odległości. Jednocześnie też obniżone zostają koszty globalnego transportu. Wykorzystanie jednej jednostki na całej trasie bez przeładunku przy zmianie rodzaju transportu zmniejsza ryzyko uszkodzenia ładunku podczas przewozu.

Transport modalny podzielić możemy ze względu charakter środków transportu, jakie zostały wykorzystane na trasie. Wyróżniamy przewozy:

  • szynowo-drogowe,
  • drogowo-morskie,
  • drogowo-lotnicze,
  • szynowo-drogowo-morskie,
  • szynowo-drogowo-lotnicze,
  • szynowo-drogowo-rzeczne.

Najczęściej występującym połączeniem jest połączenie transportu drogowego oraz kolejowego. Zastosowanie transportu intermodalnego jest niezwykle rozległe. Wykorzystywany jest on między innymi do przewozu maszyn i urządzeń, prefabrykatów, materiałów budowlanych, a nawet małych budynków takich jak kioski.

Obok tak rozumianego transportu intermodalnego w logistyce funkcjonują pojęcia pokrewne; transport multimodalny oraz kombinowany. Pierwszy oznacza przewóz ładunku dwoma lub więcej środkami transportu – bez konieczności zachowania jednej jednostki ładunkowej. Drugi to transport intermodalny, w którym większość trasy pokonywana jest drogą morską, lotniczą lub kolejową. Odcinki możliwi najkrótsze – dowozowe i odwozowe – realizowane są przez transport drogowy.

Rola transportu drogowego

Żaden transport rzeczy nie jest możliwy bez wykorzystania samochodów. Nie ma bowiem miejsca, które miałoby bezpośredni i wyłączny dostęp do portu morskiego lub lotniczego czy dworca kolejowego. Zawsze zatem konieczne jest dostarczenie ładunku za pomocą odpowiednich pojazdów, samochodów ciężarowych lub HDS. Tu z pomocą przychodzą firmy przewozowe takie jak HDS Romek Transport, które dysponują odpowiednim sprzętem oraz wiedzą z zakresu logistyki konieczna do realizacji przewozu wewnątrz i poza granicami Polski.

Transport samochodowy jako jedyny umożliwia dostarczenie ładunku w dokładnie wskazane miejsce. Infrastruktura dróg krajowych i międzynarodowych nieustannie się poprawia, co prowadzi do zwiększenia możliwości transportowych – wzrasta dostępność poszczególnych obszarów, a wraz z nią sprawność przewozów.