Niektórzy kierowcy nie chcą dalej opłacać ubezpieczenia OC samochodu, który nie jest już użytkowany. W tym celu konieczne jest jego wyrejestrowanie. Zgodnie z obowiązującym prawem w naszym kraju możliwe jest czasowe wycofanie z ruchu tylko niektórych pojazdów. Warto wiedzieć, że nie są nimi samochody osobowe. Stare samochody zwykle nadają się jedynie do demontażu, jednak czy możliwe jest wyrejestrowanie sprawnego samochodu, bez jego złomowania?

Wyrejestrowanie samochodu osobowego – kiedy jest możliwe?

W Polsce wyrejestrowanie pojazdu możliwe jest na podstawie wniosku właściciela samochodu. Stosowny wniosek należy złożyć w odpowiednim wydziale komunikacji, a następnie po dopełnieniu formalności, samochód zostaje skreślony z ewidencji pojazdów. Dopóki tego nie zrobimy, jako właściciele auta mamy obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie OC, nawet gdy nie korzystamy z samochodu. Pojazd można wyrejestrować w następujących sytuacjach:

  • sprzedaż auta innej osobie,
  • oddanie samochodu do stacji demontażu lub firmie zajmującej się zbiórką odpadów,
  • kradzież auta,
  • całkowita i udokumentowanie zniszczenie pojazdu,
  • zniszczenie lub skasowanie samochodu za granicą,
  • wywiezienie auta za granicę, gdzie został nabyty i zarejestrowany,
  • prawnie potwierdzona strata pojazdu, mimo trwania prawa do jego własności.

Należy pamiętać, że jeśli samochód został już raz skreślony z ewidencji pojazdów, nie ma możliwości ponownej jego rejestracji, aczkolwiek wyróżnia się kilka wyjątków od tej zasady. Ponowne zarejestrowanie pojazdu jest możliwe, jeżeli odzyskaliśmy auto skradzione. Podobnie sytuacja wygląda z zabytkowymi samochodami i pojazdami sprzedanymi za granicą. Trzeba też zaznaczyć, że niektóre modele mogą być czasowo wyrejestrowane z ruchu. Dotyczy do tylko i wyłącznie określonych typów aut, którymi przykładowo są auta ciężarowe, ciągniki samochodowe, przyczepy o DMC przekraczającym 3,5 tony, pojazdy specjalne oraz autobusy. Te pojazdy mogą być wycofane z ruchu na maksymalnie 2 lata, a w niektórych, wyjątkowych sytuacjach na 4.

Wyrejestrowanie pojazdu bez autokasacji jest niemożliwe

Pomijając kradzieże, zniszczenia czy też wywóz auta za granicę, jedyną legalną możliwością pozbycia się starego pojazdu jest oddanie go na złom. Takie usługi oferuje m.in. Skaj Moto Złom z Tuczemp w województwie podkarpackim. Stacja demontażu pojazdów po odebraniu auta ma obowiązek wystawienia zaświadczenia o jego przejęciu. Następnie właściciel pojazdu udaje się do odpowiedniego wydziału komunikacji wraz z tym dokumentem oraz wnioskiem, dowodem rejestracyjnym, tablicami rejestracyjnymi oraz kartą pojazdu. Zadaniem urzędu jest wydanie decyzji o wyrejestrowaniu samochodu w ciągu 30 dni. Jak widać, niepłacenie składem OC za samochód możliwe jest tylko i wyłączenie w sytuacji, gdy wyrejestrujemy i zezłomujemy pojazd.