Bezpieczeństwo jazdy powinno być ważne dla każdego kierowcy. Najważniejsze jest dla producentów samochodów, którzy dzisiaj w nowoczesnych pojazdach montują tzw. czujniki TPMS. Ich montaż w nowych samochodach jest także narzucony przez prawo europejskie. Czym są zatem czujniki TPMS? Ciekawe fakty poznasz o nich w dalszych częściach artykułu.

System monitorowania ciśnienia w oponach

Czujniki TPMS w uproszczeniu są po prostu systemem monitorowania ciśnienia w oponach samochodu. To one wykrywają spadki, dzięki którym kierowca szybko może udać się na kontrolę ogumienia lub jego pompowanie. Czujniki TPMS mogą ostrzegać przed różnym źródłem wahań poziomu ciśnienia w oponach. W przypadku sygnału wysyłanego przez czujnik warto zatem sprawdzić zbieżność kół, głębokość bieżnika, a także stan wentyli. Oczywiście czujnik TPMS zadziała również w przypadku przepicia opony. Jest on bowiem zaprojektowany tak, aby ostrzegać o nawet najmniejszych odchyleniach ciśnienia.

Zalety stosowania czujników TPMS

Czujniki TPMS nie muszą być montowane w starszych pojazdach. Nie oznacza to jednak tego, że brak jest kierowców, którzy są zainteresowani montażem tychże elementów w starszych autach. Dzisiaj czujniki TPMS są polecane każdemu zwłaszcza, iż znacznie podwyższają one bezpieczeństwo i komfort jazdy. Dzięki nim uniknąć można spadki przyczepności opon do podłoża, wzrost spalania paliwa czy widmo regeneracji lub zakupu kompletu opon.

Czujniki TPMS przypominają kierowcom o tym, kiedy powinni udać się do zakładów wulkanizacyjnych i warsztatów samochodowych. Najlepsze w Polsce oferują m.in. usługi aktywacji, klonowania, montażu i demontażu czy testowania TPMS. Przykładem takiego warsztatu jest zielonogórski CAR-TECH, gdzie można liczyć na pełną obsługę kół z czujnikami TPMS.

Stawiając na wysokiej klasy czujniki TPMS

Przy zakupie czujników TPMS warto zwracać uwagę na ich klasę. Jest to ważne m.in. dlatego, iż słabe jakościowo i źle skalibrowane systemy monitorowania ciśnienia opon mogą wprowadzić kierowcę w błąd. Dostrzegane jest to latem i zimą, kiedy skoki temperatury mają duże znaczenie dla parametrów użytkowych ogumienia samochodowego. Dobrze skalibrowany TPMS od sprawdzonego producenta będzie bardzo czuły, co pozwoli mu określić także pewien bezpieczny margines błędu.

Czujniki TPMS pośrednie i bezpośrednie

Czujniki TPMS montowane są w kołach, a ich łączność z komputerem pokładowym auta jest oparta o fale radiowe. Obecnie można wyróżniać dwie technologie: czujniki pośrednie i bezpośrednie. Które są bardziej rekomendowane? Stanowczo lepiej decydować się na te drugie. Po pierwsze czujniki te gwarantują rozpoznanie położenia koła w pojeździe, a po drugie przekazują one dane do komputera pokładowego w regularnych minutowych odstępach. Tego typu czujniki można nazwać zatem czujnikami aktywnymi. Gwarantują one aktualne dane na temat powietrza w każdej oponie.