Skuteczne stłumienie drgań wynikających z nierówności nawierzchni ma ogromny wpływ na komfort podróży. I choć na przestrzeni dziesięcioleci próbowano wdrożyć wiele rozwiązań, to jednym z najskuteczniejszych okazały się resory piórowe. Pomimo tego, iż technologia ta nie należy już do najnowszych, wciąż wykorzystywana jest na ogromną skalę. Co zatem warto wiedzieć o unowocześnionej wersji resorów i gdzie stosuje się je najczęściej?

Resory piórowe – co to takiego?


Obecnie elementami, które zdecydowanie najbardziej mogą kojarzyć się z szeroko rozumianą amortyzacją wstrząsów w pojazdach mechanicznych, są specjalistycznie zaprojektowane stalowe sprężyny. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, iż montuje się je głównie w samochodach osobowych. Co jednak ze znacznie cięższymi pojazdami ciężarowymi? Choć i tutaj próbowano wdrożyć to rozwiązanie, okazało się ono nie do końca skuteczne – szczególnie pod kątem żywotności elementu.

Ogromne obciążenia wynikające zarówno z masy własnej zestawu, jak i ładunku szybko sprawiły, iż inżynierowie wrócili do technologii resorów piórowych. Z technicznego punktu widzenia pojedynczy resor składa się z połączonych ze sobą blach wykonanych ze stali sprężynowej, które nazywane są piórami. Zasada działania jest bardzo prosta. W sytuacji, w której pojazd najedzie na jakąkolwiek nierówność, resor ugina się, absorbuje znaczną część działających sił i dąży do wyprostowania. Do zadań resorów należy również m.in. uniesienie pojazdu oraz przyjęcie na siebie obciążeń powstających podczas przyspieszania i hamowania. Co jeszcze warto wiedzieć?

Największe zalety resorów piórowych


Resory piórowe pomimo niezwykle prostej konstrukcji są rozwiązaniem wydajnym, które bardzo rzadko ulega awariom. Jako że podczas najechania na wybój pomiędzy poszczególnymi piórami powstaje tarcie, czas amortyzacji wstrząsu jest wręcz błyskawiczny. W przeciwieństwie do nowocześniejszych sprężyn resory świetnie radzą sobie nawet z największymi obciążeniami pionowymi, co ma ogromny wpływ na możliwości załadunkowe samochodu ciężarowego. Nie bez znaczenia jest także cena resorów, która w porównaniu do rozwiązań konkurencyjnych, jest więcej niż zadowalająca. Dlatego właśnie ewentualna awaria wcale nie musi wiązać z ogromnymi kosztami, a naprawy wykonywane są sprawnie – co akurat w branży transportowej należy uznać za istotne.

Poszukując najlepszych ofert, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na firmę Budotrans, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze specjalistów, wyrobiła sobie opinię jednego z najrzetelniejszych dostawców części zamiennych do samochodów ciężarowych. Wszyscy klienci mogą liczyć tutaj zarówno na indywidualne podejście, jak i szeroko zakrojono doradztwo techniczne. Jeżeli zaś chodzi o same resory, to w ramach ciekawostki można potraktować stwierdzenie, iż były one stosowane już powozach konnych w XIX w. – oczywiście nie w identycznej, acz bardzo zbliżonej formie.