Nie wszystkie domostwa są przyłączone do miejskiej kanalizacji. Na wielu posesjach nadal możemy znaleźć klasyczne szamba, szczególnie w oddalonych od miast rejonach. I choć wywóz nieczystości nie jest drogi, niektórzy chcą na nim zaoszczędzić, zatruwając środowisko naturalne! Warto wiedzieć, że nielegalne opróżnianie szamba grozi nie tylko wysokim mandatem, ale także szkodzi Twojemu zdrowiu. Dlaczego?

Niebezpieczne drobnoustroje

Bezpośrednie zagrożenie stwarzają przede wszystkim bakterie, które w ściekach występują w zatrważającej ilości. Wśród najbardziej niebezpiecznych można wymienić przede wszystkim Escherichię coli oraz Salmonellę. Po dostaniu się do górnego odcinka przewodu pokarmowego wywołują silne zatrucie. W skrajnych przypadkach (szczególnie u osób starszych i niemowląt) mogą prowadzić do wycieńczenia organizmu, a co za tym idzie – śmierci. W przyrodzie cała materia organiczna i nieorganiczna stale krąży, tworząc niemal całkowicie zamknięty obieg. Wylewając ścieki w miejscach niedozwolonych, przyczyniamy się do rozprzestrzeniania bakterii. Wędrując wraz z wodami gruntowymi oraz powierzchniowymi mogą one zanieczyszczać pola uprawne lub wodę pitną. Powinna to być przestroga w szczególności dla osób, które nie dbają o środowisko naturalne – być może przekona ich przynajmniej własne zdrowie.

Nie zatruwaj środowiska!

Tylko czy wpływ na samo środowisko nie niesie za sobą konsekwencji dla każdego z nas? Ścieki to nie tylko bakterie, ale również wiele niebezpiecznych substancji, takich jak szkodliwe gazy oraz resztki silnych detergentów. Im więcej ich znajdzie się w środowisku, tym bardziej będzie ono szkodliwe również dla człowieka. I choć argumenty te dla wielu są oczywiste, nadal można znaleźć osoby, które nie tylko nielegalnie opróżniają szambo, ale też robią to kilka metrów od swojego domu, ogródka, a nawet studni, z której później pozyskują wodę!

Jakie kary grożą za nielegalny wywóz szamba?

Specjaliści z firmy zajmującej się wywożeniem nieczystości płynnych Wuko podkreślają, że jest to nieduży koszt. Wynajęcie pojazdu do pojemności 4/5 metrów sześciennych kosztuje między 100 a 150 PLN, w zależności od rejonu Polski. Mandat nałożony przez odpowiednie służby za nielegalne opróżnianie szamba może natomiast wynosić nawet 5000 PLN. Kara jest na tyle dotkliwa, że lepiej nie odczuwać jej na swojej własnej skórze. Warto wiedzieć, że miejsce wypompowania ścieków nie ma żadnego znaczenia, nie wolno tego robić nie tylko na polach czy do rowów aglomeracyjnych, ale nawet w obrębie własnej posesji.