Przechowywanie paliw płynnych, podobnie jak transport produktów takich jak benzyna czy oleje napędowe to działania wymagające nie tylko wyjątkowej ostrożności, ale również zastosowania właściwych zbiorników. Do magazynowania oraz dystrybucji paliw płynnych powszechnie wykorzystuje się specjalne zbiorniki dwupłaszczowe, ponieważ właśnie ten typ najlepiej spełnia kryteria związane z kontaktem cieczami łatwopalnymi. Zobacz, dlaczego warto kupić taki zbiornik.

Zbiorniki dwupłaszczowe – budowa i cechy charakterystyczne

Zbiorniki dwupłaszczowe to pojemniki mogące pomieścić bardzo duże ilości paliwa lub innych niebezpiecznych substancji – pojemność takiego zbiornika to najczęściej od 1000 do 10000 litrów.  Wykonane są one z dwóch warstw materiału – może być to stal, jednak znacznie częściej do ich budowy wykorzystywane jest tworzywo sztuczne. Zbiorniki dwupłaszczowe posiadają także bardzo mały odstęp pomiędzy poszczególnymi warstwami, czyli zbiornikiem właściwym oraz płaszczem zewnętrznym.

Zbiornik na paliwo płynne wyposażony jest również w specjalistyczny układ dystrybucyjny, składający się z bardzo wydajnej pompy, węża ssawnego wzmacnianego z filtrem siatkowym i zaworem zwrotnym, filtru paliwa, cyfrowego przepływomierza, węża dystrybucyjnego standardowo długości 6m oraz pistoletu automatycznego.Sprzedażą takich zbiorników zajmują się wyspecjalizowane firmy z branży paliw, takie jak Swatowski Paliwa.

Zbiorniki dwupłaszczowe zapewniają substancjom przechowywanym ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, promieniowaniem UV oraz zmianami temperatury. Są to produkty w pełni bezpieczne, między innymi dzięki wlewowi 2” z eurozłączem VK50 i elektronicznemu zabezpieczeniu przed przepełnieniem, oraz przystosowane do kontaktu z paliwami łatwopalnymi.. Zbiorniki dwupłaszczowe cechuje także trwałość i wysoka odporność.

Rodzaje zbiorników dwupłaszczowych

Najprostszą wersją, w jakiej dostępne są zbiorniki dwupłaszczowe, są pojemniki na olej napędowy. Zbiornik tego rodzaju wyposażony jest w odbudowę zabezpieczoną specjalnym zamkiem na klucz, która pozwala uniknąć sytuacji, by niepowołane osoby miały dostęp do paliwa.

Kolejnym rodzajem zbiornika dwupłaszczowego, przeznaczonego do dystrybucji oraz magazynowania paliw jest pojemnik wyposażony w kontrolę dostępu. Sterowniki kontrolujące, w które wyposażony jest tego typu zbiornik, pozwalają na stałe monitorowanie zawartości.

Zbiornikiem dwupłaszczowym, który wyraźnie wyróżnia się na tle innych, jest zbiornik  obwoźny, zwany również mobilnym zbiornikiem na paliwo. Mają one znacznie mniejsze pojemności i  wykorzystywane są przede wszystkim w rolnictwie i budownictwie. Wyposażone są we wskaźniki paliwa, pompę czy zamykane wlewy.

Czy warto zakupić zbiornik dwupłaszczowy?

Zbiorniki dwupłaszczowe posiadają liczne zalety, jednak nie jest to jedyny argument przemawiający za zakupem tego typu pojemników na paliwo płynne. Przede wszystkim zgodnie z rozporządzeniem MSWiA istnieje konieczność magazynowania paliw w zbiornikach dwupłaszczowych. Szczególnie warte uwagi są zbiorniki dwupłaszczowe o pojemności do 2500 l, które nie wymagają okresowych kontroli Urzędu Dozoru Technicznego.