Dźwigi to skomplikowane pojazdy, które są niezbędne w przypadku większości dużych inwestycji budowlanych. Na wynajmie tego typu maszyn można sporo zarobić, jednak trzeba pamiętać, aby właściwie o nie dbać – w przeciwnym razie dojdzie do pogorszenia się ich stanu technicznego. Na czym polega konserwacja dźwigów i jak często powinno się z niej korzystać, aby maszyna była w pełni sprawna i służyła latami?

Czym jest konserwacja?

Konserwacja dźwigów to czynności, które mają na celu utrzymanie maszyny w jak najlepszym stanie. Najważniejsze jej elementy to przede wszystkim:

  • Smarowanie i czyszczenie – nie zalicza się do niego czyszczenia zewnętrznych części szybu oraz kabiny.
  • Przegląd – kontrola stanu technicznego, czynności nastawcze oraz ewakuacyjne.
  • Naprawa – profesjonalna diagnostyka dźwigu i wyeliminowanie wykrytych usterek poprzez naprawę lub wymianę poszczególnych części.

Konserwacją dźwigów zajmuje się między innymi firma Henryka Szokalskiego, której siedziba znajduje się w Łodzi. Przedsiębiorstwo cieszy się pozytywną opinią swoich klientów.

Jak często oddawać?

Podobnie jak w przypadku samochodów, przegląd i konserwacja muszą mieć miejsce minimum raz w roku. Jeśli maszyna wymaga częstszego przeprowadzania czynności konserwacyjnych, jest to uwzględnione w instrukcjach producenta. Należy pamiętać, że sprawność poszczególnych części jest w dużym stopniu zależna od intensywności eksploatacji. Im więcej korzysta się z dźwigu, tym większe będzie ryzyko nadmiernego wyeksploatowania i wystąpienia awarii. Właściciel dźwigu powinien czujnie obserwować stan maszyny, konsultować go z operatorami i w razie konieczności częściej zlecać konserwację. Wszystkie czynności muszą być opisane w dzienniku konserwacji dźwigów, co jest nie tylko dowodem na ich wykonanie, ale również źródłem informacji dla przyszłego nabywcy maszyny.

Sprawne maszyny to wizytówka firmy!

Stan maszyn budowlanych ma duży wpływ na opinię klientów. O wiele chętniej korzysta się z usług firm, które mogą pochwalić się doskonałym wyposażeniem. Dźwigi w dobrym stanie to przede wszystkim szybka, wygodna i bezpieczna praca. Bardzo często są one wykorzystywane do podnoszenia ogromnych ciężarów i nawet z pozoru drobna usterka może prowadzić do tragedii. Dźwig powinien być przede wszystkim stabilny i bez problemu poradzić sobie z towarami, które nie przekraczają masy maksymalnego ładunku wyznaczonego przez producenta. Największymi wrogami dźwigów są tarcie oraz niesprzyjające czynniki środowiska – przyśpieszają korozję metalu i mogą osłabiać konstrukcję maszyny.