Kupno roweru to inwestycja na długie lata o ile wybierzemy model o najlepszych podzespołach. Na rynku nie brakuje bowiem tanich podróbek i całych rowerów tańszych niż buty! Takie konstrukcje szybko jednak ulegają uszkodzeniom, a ich dystrybutorzy najczęściej nie zapewniają opieki serwisowej oraz gwarancyjnej. Jak zatem ustrzec się przed zakupem słabej jakości roweru? Tego dowiesz się razem z nami…

Nigdy nie kupuj roweru w hipermarkecie

Kupno roweru w hipermarkecie to największy błąd, jaki może popełnić każdy amatorski cyklista. Konstrukcje rowerów z dużych sklepów, często posiadających w ofercie również sprzęt AGD i RTV, to najczęściej „składaki”, czyli modele budowane z różnych tanich podzespołów często pochodzenia chińskiego. Nawet jeśli rower taki będzie posiadał hamulce tarczowe, to z pewnością będą one wykonane z niskiego jakościowo tworzywa. Inwestowanie w taki produkt to przy tym stawianie nie tylko na szybko psujący się góral, czy rower miejski, ale również „inwestowanie” w brak odpowiedniego bezpieczeństwa jazdy. Zakup roweru tańszego niż 400 złotych to zła decyzja. Niska cena wskazuje na najgorszą rynkową jakość!

Zwróć uwagę na przerzutki oraz hamulce

Dobry rower niezależnie, czy jest to rower górski, trekkingowy, miejski typu holender, czy też rower dla dzieci, musi posiadać dobry system przerzutek, a także wysokiej klasy hamulce. Bez tych dwóch wysokich jakościowo podzespołów jazda nie będzie ani komfortowa, ani bezpieczna. Zawsze zatem zwracaj uwagę na deklaracje własności użytkowych tych elementów, a jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy, kieruj się markami. W dziedzinie hamulców i przerzutek najlepszymi producentami, są: SHIMANO, SRAM, CLARKS, KCNC, XLC, ROTOR, SIXPACK, BIRZMAN, ATLANTIC. Pamiętaj przy tym, że dane przerzutki, czy właśnie hamulce muszą być dostosowane idealnie do typu roweru i Twoich potrzeb. Obecnie do hamowania rowerami tworzone, są zatem systemy V-brake, Dual Pivot, szczękowe hydrauliczne, U-brake, Cantilever, Rolkowe, tarczowe – mechaniczne i hydrauliczne, Torpedo (w pedałach).

Wybieraj sklepy dedykowane, gwarantujące pełne doradztwo techniczne

Przy zakupie rowerów, warto współpracować z firmami, które posiadają rynkowe doświadczenie i szeroką ofertą. Wybieraj zatem dedykowane salony rowerowe, które sprzedają rowery marek Romet, Junak, Arku, czy Kross. To one pomogą Ci dobrać typ roweru i kół dla Twoich wymagań oraz budżetu, gwarantując również sprzedaż wszystkich niezbędnych akcesoriów, w tym elementów wymiennych – np. opon. Warto zatem podjąć współpracę z takimi przedsiębiorstwami, jak WOLBAREX, które zajmują się także sprzedażą skuterów i motocykli, ich serwisem, czy dystrybucją części zamiennych. Z takimi firmami bez problemu dobierzesz wymarzony rower, nawet w ramach prezentu komunijnego, urodzinowego, czy z innej ważnej okazji. Pamiętaj przy tym, że dobry rower można kupić już za niecałe 1000 złotych! 

Nie zapomnij o odpowiednich rozmiarach!

Kupując rower należy również szczególną uwagę zwrócić na jego geometrię, czy dopasowanie ramy oraz wielkość kół. Geometria ramy jest wynikiem dostosowania roweru do ciała użytkownika. Znacznie wpływa to na komfort i szybkość jazdy, a także na łatwość w prowadzeniu roweru – to zaś ważne jest dla bezpieczeństwa. Pamiętaj również o dopasowaniu ramy. Tu mowa nie tylko o jej położeniu – wysokości – ale także konstrukcji. Jeśli zależy Ci na rowerze lekkim, wybierz ramę aluminiową. Łatwość manewrowania i rozpędzania się, a także wysoka odporność na korozję gwarantowane!

Co radzą eksperci takich firm, jak ROMET, jeśli chodzi o dobór odpowiednich ram i  o ich cale? Ich wskazówka jest prosta: wsiądź na rower, niech pomocnik przytrzyma cię za kierownicę tak, żebyś się nie przewracał na boki. Na pedałach oprzyj pięty, przekręć pedałami do tyłu, jeżeli w momencie obracania stawy kolanowe prostują się, a jednocześnie nie przesuwasz pośladków z jednej na drugą stronę siodełka oznacza to, że jest ono ustawione na prawidłowej wysokości. Proste? Tak, ale tylko z pomocą specjalistów takich firm, jak WOLBAREX!

Warto wiedzieć! Najlepsi producenci rowerów tworzą również specjalne tabele doboru cali ramy do wzrostu użytkownika. Np. dla rowery trekkingowego i wzroście użytkownika powyżej 177 cm, stosuje się ramę 21’’. Ten sam wzrost przy rowerze MTB to już rama o wartości 20’’! Najniżej położone ramy to te 14 calowe. Najczęściej są umieszczone na wysokości 36 centymetrów (np. przy rowerach MTB).