Co sprawia, że paliwo, magazynowane w zbiornikach pod ziemią, jest dostarczane do baku samochodu? Sprawdźmy, w jaki sposób działają pompy na stacjach benzynowych i w jaki sposób paliwo może być dostarczone do pojazdu.

Zbiorniki magazynowe zakopane pod ziemią

Podziemne zbiorniki magazynowe, oferowane przez Techmag Paweł Jóźwiak, są umieszczane pod pompami na stacji benzynowej. Zbiorniki są na tyle duże, aby pomieścić tysiące litrów benzyny. W zależności od oferowanych rodzajów paliw pod stacją może być zakopanych wiele zbiorników dedykowanych do przechowywania paliw premium, zwykłych i diesla.

Naziemne zbiorniki magazynowe

Oprócz zbiorników podziemnych istnieją również zbiorniki magazynowe trzymane nad ziemią. Tego rodzaju zbiorniki służą do przechowywania produktów naftowych i mogą być wypełnione kilkoma tysiącami litrów paliwa. Naziemne zbiorniki na paliwo mają zwykle dłuższą żywotność i są łatwiej dostępne dla stacji benzynowych.

Napełnienie zbiorników na stacjach benzynowych

Aby napełnić zbiorniki, stacje benzynowe kontaktują się z dostawcami paliw. Firmy te mają dostęp do terminali, które przetwarzają ropę naftową na paliwo przed załadowaniem ciężarówek do dostawy. Gdy paliwo dotrze do miejsca przeznaczenia, trafia do odpowiedniego zbiornika.

Pompy – zasady działania

W przypadku zbiorników, które są zakopane pod ziemią i napełniane od góry, paliwo musi przeciwstawić się grawitacji, aby wydostać się z powrotem na powierzchnię. Aby dystrybucja przebiegała płynnie, konieczne jest wykorzystanie systemu pomp. Przy pomocy silnika lub wirnika paliwo jest wtłaczane do góry przez pompę, a następnie dociera do pojazdu.

Jak działają pompy głębinowe na stacjach benzynowych?

Większość stacji benzynowych wykorzystują jedną z dwóch rodzajów pomp – głębinową lub ssącą. Pompa głębinowa, jak sama nazwa wskazuje, jest zanurzona pod powierzchnią cieczy. Do poruszania paliwa w górę wykorzystuje się specjalny wirnik; skośne łopatki obracającego się wirnika popychają ciecz w taki sam sposób, jak łopatki wentylatora elektrycznego przepychają powietrze.

Pompa ssąca na stacji benzynowej

Pompa ssąca wykorzystuje z kolei zasadę nierównego ciśnienia. Rura jest włożona do wody, a silnik powyżej poziomu płynu usuwa wystarczającą ilość powietrza z rury, aby zmniejszyć ciśnienie nad benzyną. Silnik kontynuuje usuwanie powietrza, aż jego ciśnienie nad benzyną będzie niższe niż ciśnienie powietrza wypychające gaz na zewnątrz rury. Ciężar otaczającego powietrza wypycha gaz wewnątrz rury do góry, nawet gdy grawitacja próbuje go z powrotem wciągnąć w dół. Kiedy ciśnienie powietrza w rurze jest wystarczająco niskie, gaz zostaje przetransportowany do nadziemnego dystrybutora.