Montaż instalacji gazowej w to działanie, które niesie za sobą kilka zmian w sposobie eksploatacji auta. Sprawdźmy, jak przygotować się do prowadzenia samochodu po zmianie podstawowego paliwa na płynny gaz i na co zwrócić uwagę w czasie montażu instalacji LPG.

Instalacja gazowa – o tym musisz wiedzieć

Codzienne użytkowanie samochodu na gaz nie różni się w praktyce od jazdy autem benzynowym. Kierowcy nie muszą obawiać się o przełączanie źródła zasilania – w momencie rozgrzania się silnika do właściwej temperatury dojdzie do automatycznej zmiany paliwa.

Podstawą prawidłowej eksploatacji samochodu na gaz jest dobrze dobrana instalacja LPG. Korzystając z usług sprawdzonego serwisu, takiego jak Galaxy Motors, można mieć pewność, że podzespoły zostały prawidłowo zamontowane i zestrojone. Spełnienie tego warunku to gwarancja zwrotu inwestycji w późniejszych latach.

Przygotowanie do założenia instalacji LPG

W przypadku zakupu auta z instalacją gazową, lub przed jej założeniem we własnym samochodzie, należy wykonać rzetelny przegląd silnika. Po podłączeniu do komputera pracownik warsztatu zweryfikuje, czy na sterowniku nie zapisały się żadne błędy, a następnie przeprowadzi analizę spalin. Dobrym posunięciem jest wymiana świec i przewodów zapłonowych oraz filtra powietrza. Końcowym etapem prac przygotowawczych jest sprawdzenie stanu kolektora dolotowego i wylotowego oraz przewodów podciśnieniowych pod maską.

Instalacja gazowa w aucie – serwis

Serwisowanie instalacji gazowej w aucie to gwarancja bezpiecznego użytkowania pojazdu. W czasie przeglądu mechanik podłącza instalację do komputera, wymienia filtr fazy ciekłej oraz fazy lotnej, a następnie sprawdza szczelność instalacji. Usługi serwisowe instalacji LPG powinny odbywać się średnio co 10 tys. km. Jeżeli instalacja gazowa została prawidłowo dobrana, regulacja jest niewymagana aż do zużycia i wymiany wtryskiwaczy lub reduktora.

Wymiana świec zapłonowych w samochodach na gaz

Biorąc pod uwagę wyższą temperaturę spalania i wymagania co do pracy układu zapłonowego, wymiana świec zapłonowych powinna odbywać się częściej. Sprawny i wydajny układ zapłonowy to pewność bezproblemowej pracy auta bez ciągłych powiadomień na desce rozdzielczej.

Uwaga! W przypadku silnika o konstrukcji utrudniającej regulację luzów zaworowych, kierowca musi je regularnie sprawdzać. W silnikach benzynowych problem jest rzadko spotykany, ale przy instalacjach gazowych zdarza się, że dochodzi do wybicia gniazd zaworowych lub pęknięć w głowicy.