Każdy właściciel samochodu zdaje sobie sprawę z konieczności utrzymania swojego pojazdu w czystości. Nie tylko chodzi tutaj o estetykę, ale również o ochronę lakieru i karoserii przed czynnikami zewnętrznymi. W związku z tym wiele osób regularnie korzysta z myjni. Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje myjni – tradycyjne oraz bezdotykowe. Razem ze specjalistą z Firmy handlowo-usługowej Iwona Giza przyjrzymy się bliżej obu typom myjni.

Myjnie bezdotykowe – jak działają i jakie mają zalety

Myjnie bezdotykowe, jak sama nazwa wskazuje, nie mają bezpośredniego kontaktu z powierzchnią samochodu. W ich przypadku, czyszczenie odbywa się za pomocą strumieni wody pod wysokim ciśnieniem oraz specjalnych środków chemicznych. Pojazd jest umieszczany w specjalnej komorze, gdzie następuje proces mycia.

Główną zaletą myjni bezdotykowych, takich jak prowadzona przez Firmę Iwony Giza jest brak ryzyka uszkodzenia lakieru oraz karoserii przez tarcie szczotek. Ponadto, myjnie te są uważane za bardziej ekologiczne, ponieważ zużywają mniej wody oraz stosują łagodniejsze detergenty. Warto również zwrócić uwagę na szybkość działania myjni bezdotykowych – czas mycia jest zwykle krótszy niż w przypadku myjni tradycyjnych.

Myjnie tradycyjne – jak działają i jakie mają wady

Myjnie tradycyjne, zwane również automatycznymi, to takie, które wykorzystują szczotki obrotowe do czyszczenia samochodu. Pojazd jest umieszczany na specjalnej platformie, a następnie przesuwany przez strefę mycia, gdzie odbywa się proces czyszczenia za pomocą szczotek oraz środków chemicznych.

Jednym z głównych zarzutów wobec tego rodzaju myjni jest ryzyko uszkodzenia lakieru samochodu przez twarde włókna szczotek. Dodatkowo szczotki mogą pozostawiać na karoserii rysy i zadrapania, zwłaszcza gdy są już zużyte lub źle utrzymane. Myjnie tradycyjne są również często krytykowane za stosowanie agresywnych detergentów, które mogą powodować korozję elementów metalowych.

Porównanie skuteczności mycia

W kwestii skuteczności mycia samochodu zarówno myjnie tradycyjne, jak i bezdotykowe mają swoje plusy i minusy. Myjnie tradycyjne zwykle radzą sobie lepiej z silnymi zabrudzeniami, takimi jak błoto czy kurz. Jednakże, ze względu na ryzyko uszkodzenia lakieru, nie zawsze są one najlepszym wyborem dla delikatnych powierzchni.

Z kolei myjnie bezdotykowe są uważane za delikatniejsze dla samochodu i sa równie skuteczne w kwestii mycia, jak myjnie tradycyjne. W przypadku tego rodzaju myjni warto zainwestować w dodatkowe programy czyszczenia, takie jak aktywna piana czy woskowanie, które jeszcze poprawią efekty mycia.