Każda osoba kierująca samochodem musi być przygotowana niemalże na każde zdarzenie drogowe, w tym holowanie auta. Holowanie może być jedynym wyjściem po takich sytuacjach jak awarie samochodu czy wypadki. Większość z nas na co dzień nie ma styczności z holowaniem pojazdów, dlatego znajomość przepisów w tym zakresie często jest niewystarczająca. Jak zatem należy holować samochody, aby cały proces przebiegał bez zakłóceń i bezpiecznie?

Jakie auta można holować?

Jeżeli brałeś udział w wypadku samochodowym lub poważniejszej kolizji albo twoje auto odmówiło posłuszeństwa w trakcie jazdy, często jedynym ratunkiem jest holowanie pojazdu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami holowanie auta na drogach publicznych jest całkowicie dozwolone, jednakże trzeba pamiętać o tym, że samochód musi być wyposażony w takie elementy jak:

  • lina do holowania,
  • kable rozruchowe,
  • trójkąt ostrzegawczy.

Oczywiście istnieje możliwość holowania również większych pojazdów, w tym samochodów ciężarowych, aczkolwiek zadanie to jest zdecydowanie trudniejsze. W tym przypadku niezbędne jest zapoznanie się z instrukcją, która powinna znajdować się w każdym takim aucie. Tam jest dokładnie opisane, jak należy postępować w takich sytuacjach.

Podstawowe zasady związane z holowaniem samochodów

Często zadawanym pytaniem przez kierowców, którzy nie mogą kontynuować podróży np. ze względu na zły stan techniczny pojazdu, jest: jak holować samochód? Przede wszystkim wskazane jest zapoznać się z podstawowymi przepisami w tym obszarze. Jedną z głównych rzeczy jest odpowiednie zabezpieczenie pojazdu holowanego. Trzeba go oznaczyć trójkątem ostrzeganym. Musi się on znaleźć z tyłu pojazdu po lewej stronie w miejscu dobrze widocznym. Jeżeli nie potrafimy samodzielnie poradzić sobie z holowaniem, możemy skorzystać z usług zewnętrznej firmy. Takimi zadaniami zajmuje się np. pomoc drogowa Zawada-Trans z Bielowicka w województwie śląskim.

Drugą rzeczą jest właściwe dobranie liny do holowania. W tym celu służą połączenia sztywne oraz giętkie. W tym pierwszym przypadku lina nie może być dłuższa niż 3 metry, natomiast w tym drugim ma od 4 do 6 metrów. W takcie holowania pojazdów istotne znaczenie ma również znajomość przepisów drogowych, a w szczególności maksymalnej prędkości, jaką można się poruszać. Na obszarze zabudowanym kierowcy holujący pojazd mogą jechać 30 km/h, z kolei poza takim obszarem maksymalna prędkość to 60 km/h.

Kolejną rzeczą mającą wpływ na bezpieczeństwo w trakcie holowania auta mają światła. Jeżeli widoczność na drodze jest niedostateczna, kierowca w pojeździe holowanym zobowiązany jest do włączenia świateł pozycyjnych, a pojazd holujący musi mieć włączone światła mijania. Ponadto należy pamiętać o tym, że w obu pojazdach sprawne powinny być układy kierownicze i hamulcowe, a samo holowanie samochodu należy przeprowadzić w taki sposób, by nie stwarzać zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.