Zgodnie z przepisami prawa przewozowego to nadawca jest odpowiedzialny za właściwe przygotowanie załadunku do transportu. Towar powinien być odpowiednio ułożony i zabezpieczony, aby nie stanowił zagrożenia podczas przewozu, ani nie uległ uszkodzeniu. Co więcej, za nienależyta staranność w zabezpieczeniu ładunku grożą nam dotkliwe kary finansowe.

Wybór odpowiedniej palety

Organizację transportu paletowego powinniśmy zacząć od przeanalizowania, jaki rodzaj palety sprawdzi się najlepiej w przypadku naszej przesyłki. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów palet, dostosowanych do transportu różnych towarów. Najbardziej popularną i praktyczna opcją są europalety. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Po pierwsze, z uwagi na ustandaryzowane wymiary, co w znacznym stopniu ułatwia piętrowanie i układanie załadunku. Koszt przewozu piętrowalnych przesyłek jest na ogół niższy. Po drugie, europalety są łatwe w obsłudze na terenie magazynu. Możemy je z łatwością przewozić klasycznymi  wózkami widłowymi. Po trzecie, europalety dopuszczają załadowanie towarów o wadze do 1000 kg, co daje duże możliwości.

Standardowy wymiary europalet to:

  • 800 mm x 1200 mm,
  • 1200 mm x 1000 mm,
  • 1000 mm x 1200 mm,
  • 800 mm x 600 mm.

Poza klasycznymi europaletami w razie potrzeby mamy do dyspozycji również półpalety oraz skrzyniopalety. Gdy już dobierzemy odpowiedni rozmiar palety do naszego załadunku pozostaje pytanie, skąd je wziąć? Możemy zakupić nowe u producenta lub skorzystać z używanych. W przypadku tej drugiej opcji ważne jest, aby dokładnie sprawdzić stan palety. Nie może być pęknięta czy nadgniła. Od jej jakości zależy bezpieczeństwo naszego towaru, ale też zdrowie i życie ludzi, którzy zajmują się załadunkiem, rozładunkiem i przewozem. Pamiętajmy, że to na nas czyli nadawcy ciąży odpowiedzialność karna.

Jak pakować towar na palecie

Układając towar na palecie powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mają bezpośredni wpływ na to, czy transport towaru przebiegnie bezproblemowo. Zdaniem specjalistów z firmy ABC Transport, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o to, by ciężar ładunku na palecie był równomiernie rozłożony. Nie wystarczy po prostu poukładać towar na tyle, by się zmieścił. Jego odpowiednie wyważenie zapewnia przesyłce stabilność, która jest podczas drogi jest niezwykle ważna. Na spodzie ułóżmy najcięższy towar, kontrolując by żadna ze stron nie była nadmiernie przeciążona.

Zabezpieczenie ładunku

Ułożony towar należy zabezpieczyć przeznaczoną do tego folią, najczęściej jest to mocny stretch.  Najsprawniej wykonamy to profesjonalną owijarką. Aby uniemożliwić przesuwanie się towaru można dodatkowo zastosować taśmy mocujące. Ważne jest to, aby załadunek miał regularny kształt, dzięki temu folia i taśmy będą ściśle przylegały i spełnią swoją rolę. Jeśli pojawiają się luki między towarem, należy je wypełnić materiałami amortyzującymi, np.  pianką, styropianem czy folią. Aby uniemożliwić przesuwanie się palet w trakcie drogi warto położyć na podłodze podgumowane maty antypoślizgowe.