Stłuczka lub wypadek to dla wielu osób stresujące przeżycie, nawet gdy nie doszło do poważnych obrażeń kierowcy i pasażerom. Niestety po takim zajściu samochód może odmówić posłuszeństwa, co wymaga jego naprawy, oczywiście o ile to możliwe. Uszkodzenia często dotyczą również karoserii. Jej naprawą zajmą się blacharze i lakiernicy, jednak jak wygląda taka naprawa?

Gdzie naprawić auto po wypadku?

Nawet najmniejsze kolizje drogowe mogą niekorzystnie wpływać na stan pojazdu, którym się poruszamy. Wszelkiego rodzaju stłuczki i wypadki często poważnie ingerują w elementy konstrukcyjne samochodu. Dlatego pierwszą czynnością, jaką należy zrobić jest udanie się do warsztatu samochodowego, który zajmuje się takimi naprawami.

Niekiedy może nam się wydawać, że na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku, aczkolwiek uszkodzenia nie zawsze są widoczne od razu. W związku z tym zaleca się wykonanie szczegółowego przeglądu technicznego. Pozwoli on ocenić, w jaki sposób kolizja wpłynęła na konstrukcję auta oraz jej wytrzymałość. Nie należy tego bagatelizować, ponieważ uszkodzenia samochodu mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Kolejnym zadaniem, który czeka mechanika jest pomiar zbieżności kół oraz sprawdzenie stanu elementów zawieszenia, układu kierowniczego, hamulcowego, chłodniczego i wydechowego.

Naprawa karoserii auto powypadkowych

Poza przeglądem technicznym powinniśmy udać się z naszym samochodem do zakładu blacharskiego. Najlepiej by było, aby sprawdzeniem stanu technicznego i naprawą blacharską i lakierniczą zajął się jeden warsztat samochodowy. Takie usługi oferuje Auto-Mirek Kompleksowe naprawy powypadkowe z Krakowa, który oferuje naprawy mechaniczne i elektryczne, a także blacharsko-lakiernicze.

Naprawa karoserii aut powypadkowych w dużej mierze zależy od tego, jak mocno jest ona zniszczona. W przypadkach związanych z poważnymi uszkodzeniami, spowodowanymi np. uderzeniem pojazdu w drzewo lub inne samochody, najczęściej konieczny jest demontaż uszkodzonych elementów i ich wymiana. Jeśli możliwa jest naprawa, wówczas mechanicy samochodowi najczęściej decydują się na tradycyjne metody z wykorzystaniem ram blacharskich przystosowanych do pomiarów i napraw. Urządzenia takie jak przecinarki, zgrzewarki i sprzęt spawalniczy umożliwiają rozcięcie karoserii i jej wyjęcie. Następnie dokonuje się oceny uszkodzeń. Niewielkie ubytki da się zaszpachlować oraz lakierować.

Naprawa uszkodzonych elementów karoserii kończy się ich lakierowaniem. Ten zabieg sprawi, że wszystkie elementy będą w jednolitym kolorze. Jeżeli uszkodzenia karoserii były spowodowane drobnymi stłuczkami, wtedy naprawa samochodu może zostać przeprowadzona bezinwazyjnymi metodami. Niewielkie wgniecenia wyciąga się np. za pomocą grzybka PDR lub prostuje się je prętami o odpowiedniej długości. Takie zabiegi sprawiają, że lakierowanie samochodu nie jest konieczne.