Olej silnikowy zapewnia odpowiednie smarowanie poszczególnych ruchomych części. Jednak to nie jedyna jego rola. Jest on również odpowiedzialny za ochładzanie, ochronę przed korozją, zbieranie zanieczyszczeń, a także... prawidłową pracę silnika. Jednak, aby to wszystko zapewnić, olej powinien być terminowo wymieniany, a każdy kierowca powinien zadbać o jego prawidłowy poziom. Istotny jest również rodzaj oleju.

Skład oleju silnikowego

Olej silnikowy w znacznej części sklada się z bazy olejowej, która stanowi niemal 80% całego oleju. Niegdyś bazę stanowiły uszlachetnione destylaty ropy naftowej, później była to mieszanka destylatów i produktów syntezy chemicznej, obecnie baza olejowa w całości składa się z produktów syntezy chemicznej. Oprócz bazy znajdziemy w nim regulatory lepkości (ok. 6%), czyli składniki dzięki którym olej zachowuje się tak samo w wysokiej i niskiej temperaturze, a także dodatki uszlachetniające. Spełniają one głównie funkcję ochronną - chronią przed korozją, neutralizują produkty spalania itp.

Jak dobrać olej?

Najważniejszym kryterium wyboru powinny być wytyczne producenta samochodu i typ oleju przez niego ustalony. Natomiast kwestia producenta oleju jest do wyboru.

  • Olej do Diesla. Większość olejów silnikowych sprawdzi się w starszych typach silników wysokosprężynowych. Jednak nowoczesne turbodiesle potrzebują bardzo dobrych jakościowo olejów syntetycznych.
  • Olej do silnika benzynowego. Starsze silniki zwykle wymagają olejów pół syntetycznych. Jednak nowoczesne potrzebują olejów syntetycznych najwyższej jakości. Nie zaleca się używania olejów mineralnych.
  • Olej do silnika z dużym przebiegiem. W starszych samochodach z mocno zużytymi silnikami warto stosować olej, który był stosowany do tej pory, ale o nieco większej lepkości. Dzięki temu olej silnikowy będzie wolniej zużywany.

Mieszalność olejów

Wielu kierowców stara się regularnie sprawdzać poziom oleju w samochodzie. Co jednak, jeśli w najmniej spodziewanym momencie lampka kontrolna zasygnalizuje brak oleju lub jego niski poziom? Jeśli nie masz pod ręką oleju, którego zwykle używasz, czy jest możliwe wymieszanie dwóch różnych produktów? Eksperci sugerują, że użycie oleju o niższej jakości niż radzi producent, jest lepszym rozwiązaniem, niż jazda autem bez minimalnej ilości oleju.

Dobrej jakości oleje i smary

Poszukujesz olejów dobrej jakości? Wypróbuj ofertę Partner. Kubala Z.. Firma posiada w ofercie między innymi: oleje hydrauliczne, oleje techniczne, oleje shell, olej mobil, olej agip, smary przemysłowe. Pracownicy służą fachowym doradztwem i cenną wiedzą.