Samochody służą nam do przemieszczania, jednak zdarzają się sytuacje, gdy nie można z nich skorzystać. Wówczas niezbędne staje się użycie specjalnej lawety. Ta może być skonstruowana z myślą o transporcie jednego, kilku lub kilkunastu pojazdów. Konieczne jest przy tym nie tylko właściwe zabezpieczenie aut na platformie, ale również przestrzeganie przepisów drogowych. Poniżej radzimy, na co należy zwrócić uwagę.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Pierwsza kwestia dotycząca umieszczania pojazdów na lawecie dotyczy tego, ile osób powinno uczestniczyć w tym procesie. Należy bowiem zaznaczyć, że kierowca nie poradzi sobie sam. Zza kierownicy trudno precyzyjnie ocenić, czy samochód jest prawidłowo ustawiony, a nawet drobny błąd może prowadzić do uszkodzenia auta lub lawety. W pojedynkę trudno go także przymocować, a to stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Najlepiej powierzyć zabezpieczenie obsłudze firmy przewozowej, z której usług korzystamy, ale jeśli robimy to samodzielnie, zapewnijmy sobie pomoc drugiej osoby. Zaangażowanie specjalistów będzie dobrym rozwiązaniem także w sytuacji, gdy transport obejmuje kilka pojazdów.

Na platformie umieszczamy samochód silnikiem na przodzie, co zwiększa przyczepność, a w konsekwencji też bezpieczeństwo podczas dalszego załadunku oraz późniejszej jazdy. Pamiętajmy przy tym, że ciężar przewożonego pojazdu nie może być większy od wagi samochodu ciągnącego. Przypięcie auta do podłoża powinno być symetryczne względem osi załadunkowej. W tym celu wykorzystuje się pasy mocujące, które najlepiej umieścić na wszystkich kołach, ewentualnie na trzech. Klamry muszą być zapięte, by uniemożliwić poluzowanie taśm. Ponadto zadbać należy o to, by użyta do przewozu ciężarówka była w dobrym stanie technicznym. Sam transport pojazdów powinien odbywać się zgodnie z ograniczeniem prędkości do 70 km/h w terenie zabudowanym oraz 80 km/h na autostradach i drogach ekspresowych.

Zastosowanie lawet samochodowych

Konieczność przewożenia pojazdów pojawia się w sytuacji, w której samochód nie może poruszać się po drodze. Powodem tego może być nieprzewidziana awaria, która wymaga wezwania pomocy drogowej. Laweta znajduje zastosowanie także w przypadku aut zabytkowych oraz uczestniczących w wyścigach. Pierwsze często nie spełniają wymagań przepisów ruchu drogowego lub są niesprawne. Dzięki usługom holowniczym mogą bez problemu zostać dostarczone na pokaz czy zlot miłośników motoryzacji. Podobnie samochody wyścigowe przewożone są na miejsce rajdu na specjalnych platformach.

Rozwiniętym sektorem branży motoryzacyjnej jest eksport oraz import aut odbywający się głównie wewnątrz Unii Europejskiej. Zakup lub sprzedaż samochodu za granicą wiąże się z licznymi formalnościami, ale też z koniecznością organizacji transportu dla tych pojazdów. Jak wyjaśnia firma transportowa BiK, przewóz samochodów na lawetach opłaca się ze względu na stosunkowo niskie koszty i krótki czas realizacji zlecenia w porównaniu z alternatywami, jakimi są transport morski czy kolejowy. Dodatkowo tylko autotransportery oferują usługi w systemie „od drzwi do drzwi”, pozostałe dwie opcje wymagają zastosowania więcej niż jednego środka transportu.