Nasze bezpieczeństwo na drodze zależne jest nie tylko od respektowania przepisów drogowych takich jak przestrzeganie prędkości, znaków drogowych czy zapinanie pasów. Specjaliści z firmy Autonagaz.net z Krakowa przypominają, że istotny jest również stan techniczny pojazdu, którym się poruszamy, a w przypadku samochodów z instalacją gazową, szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy instalacja jest poprawnie zamontowana.

Jakie obowiązki spoczywają na kierowcy auta z LPG?

Specjaliści z firmy Autonagaz.net z Krakowa podpowiadają, że pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić po montażu instalacji gazowej w naszym aucie, musimy zgłosić ten fakt w urzędzie, w którym rejestrowane było nasze auto. Eksperci z firmy Autonagaz.net z Krakowa tłumaczą, że informacja o montażu LPG zawarta zostanie w adnotacjach urzędowych i nie musimy wymieniać dowodu rejestracyjnego. Oprócz tego musimy pamiętać, że w ciągu całego okresu użytkowania pojazdu z instalacją gazową spoczywa na nas obowiązek regularnego serwisowania i systematycznej wymiany poszczególnych elementów. Auto z LPG wymaga zwykle więcej uwagi niż samochody w diesel czy benzynie. Dotyczy to również wizyt na stacjach kontroli pojazdów i badań technicznych.

Co musimy  wiedzieć o przeglądzie auta z gazem?

Specjaliści z firmy Autonagaz.net z Krakowa informują, że przegląd auta z LPG należy wykonywać  co roku, niezależnie od tego, czy posiadamy kilkuletnie auto, czy nowe, które prosto z salonu pojechało na montaż instalacji gazowej. Ciekawostką jest fakt, że kierowca posiadający fabrycznie nowe auto napędzane benzyną ma obowiązek badania dopiero po trzech latach od daty pierwszej rejestracji.  Natomiast w przypadku samochodów z instalacją gazową okres ten ulega skróceniu do roku. Specjaliści dodają również, że badanie diagnostyczne samochodu z instalacją gazową jest droższe niż w przypadku pozostałych aut, ponieważ usługa obejmuje dodatkowo specjalistyczny przegląd instalacji gazowej. Eksperci z Autonagaz.net z Krakowa sugerują, że przed wizytą na stacji kontroli pojazdów warto upewnić się, czy wybrane przez nas miejsce posiada odpowiednie uprawnienia, ponieważ zdarza się, że nie każda stacja diagnostyczna ma  odpowiednie pozwolenia do przeprowadzania badań technicznych pojazdów z instalacją LPG.

Dokumenty niezbędne do przeglądu auta z LPG

Tak samo, jak w przypadku samochodów w benzynie czy w dieslu, podczas badania diagnostycznego musimy okazać dowód rejestracyjny pojazdu. Pracownik stacji diagnostycznej musi sprawdzić, czy zawarty jest zapis o LPG, a w przypadku braku takiej informacji, to na nas spoczywa obowiązek zaktualizowania danych w urzędzie.  Oprócz dowodu rejestracyjnego musimy przedstawić świadectwo legalizacji zbiornika gazowego, będące potwierdzeniem, że butla spełnia wymagania techniczne do użytku w LPG, że jest szczelna i dopuszczona do eksploatacji przez Transport Dozoru Technicznego. Ostatnim dokumentem, jakim musimy dysponować podczas badania na stacji diagnostycznej, jest świadectwo legalizacji sposobu montażu instalacji gazowej, przy czym obowiązek posiadania tego dokumentu nie dotyczy pojazdów z instalacją zamontowaną przed 20.04.2001 r. W każdym innym przypadku posiadanie niniejszego dokumentu jest warunkiem otrzymania pozytywnego wyniku badania diagnostycznego pojazdu.