Rdzewiejące progi w samochodzie są powszechnym problemem, który dotyczy wszystkich pojazdów. Próg auta jest miejscem nieustannie narażonym na kontakt z wilgocią, drobinami piasku, solą drogową oraz innymi czynnikami, które z czasem powodują uszkodzenia mechaniczne oraz korozję blaszanych powłok. Z naszego artykułu dowiesz się, jak skutecznie przeciwdziałać rdzewieniu progów oraz na czym polega ich konserwacja.

Próg stanowi ważny element konstrukcyjny nadwozia pojazdu – scala on poszczególne części auta, tworząc sztywną, zwartą strukturę. Zadbane, czyste, pozbawione śladów korozji progi są też niekwestionowaną ozdobą każdego samochodu, wpływając zarówno na wygląd auta, jak i bezpieczeństwo jego użytkowników. W jaki sposób możesz zadbać o ochronę antykorozyjną w swoim aucie, by zachować je w dobrym stanie technicznym? Jest kilka sprawdzonych metod, które warto zastosować, zanim progi zaatakuje rdza.

Preparaty do konserwacji i nakładki progowe

Właściciele nowszych aut, których progi nie mają jeszcze żadnych śladów rdzy, decydują się często na samodzielną konserwację, przy użyciu specjalistycznych preparatów i mas ochronnych do konserwacji nadwozia. Dostępne na polskim rynku preparaty są przeznaczone do użytku zewnętrznego (spraye, lakiery, masy) lub aplikacji wewnątrz progów, które uprzednio należy zdemontować. W celu wyboru odpowiedniego środka do ochrony antykorozyjnej zasięgnij porady w sprawdzonym serwisie – mówi Mariusz Krystian z serwisu samochodowego Dream Cars, specjalizującego się w naprawach blacharskich oraz lakierniczych.

Progi w każdym samochodzie możesz też zabezpieczyć, stosując listwy progowe, czyli stalowe lub gumowe nakładki, montowane bezpośrednio na oczyszczony, wysuszony próg. Listwę dopasujesz bez trudu do modelu swojego auta i samodzielnie zainstalujesz. Taka szczelna, estetyczna powłoka będzie doskonale chronić progi przed rdzą, piaskiem oraz zarysowaniami, a Ty unikniesz kosztownych napraw blacharskich oraz lakierniczych.

Gdy rdza jest już widoczna

Starsze, wysłużone pojazdy osobowe mają często widoczne ślady korozji na progach. Co zrobić, by utrzymać auto w dobrym stanie i zatrzymać proces rdzewienia? Zanim udasz się do lakiernika, możesz wykonać konserwację we własnym garażu, usuwając plamy rdzy drobnym papierem ściernym, a następnie oczyszczoną, odtłuszczoną powierzchnię pokryć szpachlą i lakierem ochronnym. Jeżeli progi są mocno skorodowane, wówczas ich naprawę lub wymianę powierz doświadczonym blacharzom.