Nawet drobne uderzenie może spowodować, że na karoserii Twojego samochodu pojawią się nieestetyczne wgniecenia, które z czasem powodują korozję lub odpryskiwanie powłok lakieru. Lakierowanie auta jest zabiegiem kosztownym i czasochłonnym, podobnie jak szpachlowanie, dlatego wielu właścicieli pojazdów osobowych poszukuje tańszych oraz mniej inwazyjnych metod renowacji. Jak zatem pozbyć się wgnieceń w karoserii? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Pamiętaj, że dobór techniki usuwania zgnieceń uzależniony jest od skali deformacji – jeśli więc Twoje auto uległo poważnym i rozległym uszkodzeniom, udaj się na wizytę do diagnosty samochodowego, który oceni stan techniczny pojazdu oraz podpowie, czy warto dokonać takiej renowacji, czy lepiej zlecić wymianę poszczególnych elementów karoserii. W przypadku niewielkich, punktowych wgnieceń możesz spróbować je korygować we własnym zakresie.

Usuwanie wgnieceń metodą inwazyjną

Jak zauważa Barbara Pustelnik z firmy AUTO – BASIA:  jedną z najlepszych, a zarazem najpopularniejszych, inwazyjnych metod usuwania wgnieceń z karoserii samochodu jest masowanie blachy, czyli przywracanie jej pierwotnego kształtu specjalnymi, miękko zakończonymi narzędziami.

W trakcie usuwania wgnieceń na karoserii niezbędny jest demontaż różnych jej elementów, które utrudniają dostęp do wewnętrznej strony blachy – z tego powodu wiele osób decyduje się powierzyć demontaż doświadczonemu mechanikowi, by uniknąć kłopotliwych usterek. Uszkodzony odcinek karoserii jest następnie masowany, czyli delikatnie wypychany przy pomocy młotka lub hebla tak, by nie doszło do uszkodzenia powłoki lakieru. Drobne, starannie usunięte ten sposób wgniecenia nie wymagają dalszej obróbki lakierniczej.

Bezinwazyjne wyciąganie wgnieceń

Jeśli lubisz majsterkować przy swoim aucie i zaobserwujesz niewielkie wgniecenia, możesz spróbować usunąć je samodzielnie, stosując metodę na klej. Polega ona na tym, że zdeformowany fragment karoserii dokładnie czyścisz i odtłuszczasz, a następnie umieszczasz w nim specjalistyczny klej, do niego zaś mocujesz niewielki, plastikowy element, zwany potocznie grzybkiem. Grzybek stanowi łącznik pomiędzy uszkodzoną blachą a młotem, przy użyciu którego powierzchnia jest prostowana.

Wykonanie takiego zabiegu najlepiej jednak powierzyć zaufanemu mechanikowi, obeznanemu ze specyfiką różnych materiałów karoserii. Samodzielne wyciąganie wgnieceń bez odpowiednich narzędzi może skutkować nie tylko stratą Twojego czasu i pieniędzy, ale też koniecznością wykonania poprawek w profesjonalnym warsztacie.