Każdy właściciel samochodu marzy o tym, by jego auto prezentowało się świetnie i zapewniało mu wysoki komfort jazdy. Czasami przy tym zapomina, że opony są jednym z najważniejszych elementów pojazdu i mają one bezpośredni wpływ nie tylko na poziom bezpieczeństwa jazdy, ale także właśnie na jej komfort. Ich zużycie zależy głównie od sposobu eksploatacji i pielęgnacji. W artykule podpowiadamy, jak o nie dbać, aby zapewnić im długą żywotność.

Krok pierwszy – nowe opony czy używane?

Nie da się ukryć, że wielką zaletą opon używanych jest ich cena. Ze względu na zużycie są one sprzedawane taniej (często dość sporo) niż nowe modele. Jeśli chcemy zdecydować się na ten typ opon, to dobrym rozwiązaniem jest nabycie ich w sprawdzonym zakładzie wulkanizacyjnym, gdzie fachowiec skontroluje czy nie są one w żaden sposób uszkodzone i czy ciśnienie pozostaje na stałym poziomie.

Natomiast nowe opony to zakup, który wiąże się ze sporym wydatkiem. Jednak w tej cenie otrzymujemy produkt wyprodukowany stosunkowo niedawno, który ma gwarancję oraz określone parametry. Mamy pewność co do jego jakości i nie musimy mieć obaw, że coś będzie nie tak. Takie opony zwykle posłużą nam także dłuższy czas niż te używane.

Sezonowa wymiana opon i ich przechowywanie

Ważny aspektem dbania o opony jest ich regularna wymiana. Powinniśmy zadbać o to, aby korzystać z opon odpowiednich do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Przyjmuje się, że optymalnym momentem na zmianę opon na letnie jest czas, gdy średnia temperatura w ciągu doby przekracza 7 stopni Celsjusza, poniżej powinniśmy korzystać z opon zimowych.

Dla stanu opon nie bez znaczenia jest także sposób ich przechowywania. Najlepiej trzymać je w miejscu bez dostępu do promieni słonecznych, które przyspieszają proces starzenia się gumy i powodują mikropęknięcia. Nie bez znaczenia również jest ułożenie — opony bez felg, należy trzymać w pozycji stojącej. Natomiast te na felgach, możemy zawiesić lub ułożyć na stosie i co jakiś czas zamieniać je miejscami, aby zapobiec pojawieniu się odkształceń.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeśli chcemy, aby opony samochodowe służyły jak najdłużej i były w dobrej kondycji to warto:

  • Regularnie sprawdzać stan bieżnika i wymieniać je, gdy ich głębokość osiągnie 1,6 mm
  • Kontrolować ciśnienie przynajmniej raz w miesiącu i przed każdą dłuższą podróżą
  • Zadbać o prawidłowe wyważenie kół
  • Stosować dedykowane środki do pielęgnacji opon
  • Nie przekraczać ładowności opon- może to prowadzić do nagromadzenia ciepła i do nagłego zniszczenia opony.

Dbanie o ogumienie w samochodzie jest kwestią niezwykle istotną, dlatego też warto zlecić je fachowcom. Ściborski serwis opon – klimatyzacja zapewnia kompleksowe usługi wulkanizacje, a w tym prostowanie felg, naprawę przebitych opon, a także ich przechowywanie. Dzięki takiemu profesjonalnemu podejściu opony będą służyć nam długi czas.