ADR to międzynarodowa konwencja dotycząca standardów i przepisów przewozu materiałów niebezpiecznych. Regulacje w tym zakresie są bardzo zawiłe i restrykcyjne, a firmy transportowe działające w zakresie ADR muszą w swoich organizacjach przestrzegać wielu procedur. Istotne jest zawieranie umów ADR, wysyłanie kierowców na szkolenia i egzaminy państwowe ADR czy też wykorzystywanie odpowiedniej technologii transportowej. Jak zatem nie zgubić się w gąszczu regulacji, oddalając widmo poważnych kar za niedopełnienie nawet najmniejszych formalności? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z doradztwa ADR, które proponuje ośrodek szkoleniowy PRO.EDU. Na czym polega taka usługa?

Wybór doradcy DGSA (ADR)

Transport ładunków niebezpiecznych wiąże się z wieloma intratnymi zleceniami, które przynoszą przedsiębiorcom olbrzymie zyski. Wiele firm próbuje zatem sprostać restrykcyjnym przepisom, co niestety nie jest takie łatwe. Nie tylko trzeba bowiem dopełnić formalności związane z tzw. umową ADR, ale także trzeba całkowicie przemodelować sposób funkcjonowania przedsiębiorstwa i metody kontrolowania procesów w nim występujących. Jednym z najważniejszych obowiązków, które wynika m.in. z zapisów konwencji ADR oraz przepisów dodatkowych, jest zaś konieczność powołania w firmie doradcy DGSA.

Przedsiębiorstwa transportu drogowego zajmujące się transportem ładunków niebezpiecznych, a także firmy napełniające cysterny i naczepy takimi ładunkami, muszą obligatoryjnie powoływać doradcę DGSA, czyli specjalistę do spraw ADR. Przedsiębiorcy mają przy tym możliwość albo zatrudnienia odpowiedniej osoby z państwowymi uprawnieniami, albo wysłania wybranego pracownika na kurs dla doradców ADR. Znacznie lepszym rozwiązaniem, zapewniającym kompleksową i profesjonalną obsługę jest jednak podjęcie współpracy z firmami doradczymi takimi jak nasza.

                                                                                                         - mówi jeden z doradców DGSA z zespołu PRO.EDU.

Obowiązek doradcy do spraw ADR

Doradca do spraw ADR z zewnętrznych podmiotów takich jak firma szkoleniowo-doradcza PRO.EDU, jest zobowiązany do zapewnienia klientowi kompleksowej pomocy. Przede wszystkim musi zatem przygotowywać firmową dokumentację pod kątem regulacji ADR, a także musi przeprowadzać okresowe wewnętrzne audyty wraz ze sprawozdaniami dla organów kontrolnych. Ponadto doradca ADR jest zobowiązany do ustalania planów ochrony w firmie oraz do zlecania właściwego znakowania towarów niebezpiecznych. Istotne jest też dobre przygotowanie pojazdów dla przewozu ładunków ADR oraz wdrażanie tzw. wyłączeń z ADR.

Specjaliści PRO.EDU dodają, że w ramach kompleksowej obsługi doradczej, którą oferują firmom z całej Polski, są gotowi tworzyć raporty okresowe i powypadkowe, a także są przygotowani na organizację w przedsiębiorstwach szkoleń pierwszej pomocy. Skorzystać można również ze szkoleń dla kierowców ADR, które muszą być odnawiane co 5 lat poprzez zdanie egzaminu państwowego. Doradcy do spraw ADR pomagają przygotować się do takiego sprawdzenia wiedzy.

Liczyć można też na wsparcie doradców ADR w indywidualnych sprawach np. w zakresie ubezpieczenia firmy czy w kwestiach przepraw celnych z ładunkami ADR.

Dlaczego warto korzystać z pomocy zewnętrznych doradców DGSA (ADR)?

Pomoc zewnętrznych doradców w firmach związanych z ADR zapewnia świetną organizację pracy przedsiębiorstwa, a także dokładne wypełnianie wszystkich przepisów. Oddalone jest zatem widmo wysokich kar finansowych za niedopełnianie formalności. Ponadto firmy zyskują przewagę nad konkurencją, stając się bardziej wiarygodnym partnerem dla kontrahentów. Korzyści jest jednak znacznie więcej. Zapomnieć nie można o błyskawicznym dostosowywaniu działania firmy do nowelizacji ustawy o ADR (ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych). To wszystko zapewnia zespół PRO.EDU, którego zaletą jest nie tylko kompleksowa obsługa szkoleniowa i doradcza, ale także elastyczne podejście do klientów oraz ich potrzeb.