Z pewnością większość z nas miała kiedyś auto w stanie, który uniemożliwiał dalsze korzystanie z niego. W takiej sytuacji samochodu nie można również sprzedać. Jedynym wyjściem jest jego złomowanie. Z tej możliwości często korzystają również właściciele pojazdów, których naprawa przewyższa ich wartość. interesujący nas proces składa się z kilku etapów. Jak zatem wygląda złomowanie samochodu w firmie takiej jak Team Auto.

Czym jest złomowanie pojazdów i o czym należy pamiętać?

Samochody, które nie nadają się do dalszego użytkowania lub sprzedaży albo ich naprawa i utrzymanie są nieopłacalne zazwyczaj oddajemy na złom. Zanim jednak oddamy pojazd do stacji demontażu lub skupu należy upewnić się, że działają one legalnie i posiadają odpowiednie zezwolenia wydane przez marszałka województwa.

Wybierając się w miejsce, gdzie chcemy, aby zezłomowano nasz pojazd musimy mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający naszą tożsamość. Fachowcy ze Skupu samochodów Team Auto informują, że:

Wymagane jest także posiadanie innych dokumentów. Są nimi dowód rejestracyjny pojazdu, karta pojazdu lub inny dokument potwierdzający dane znajdujące się w dowodzie rejestracyjnym. Samo złomowanie jest możliwe wtedy, gdy samochód ma numer VIN albo numer nadwozia, ramy lub podwozia.

Zadaniem wybranego skupu jest unieważnienie dowodu rejestracyjnego pojazdu, karty pojazdu oraz tablic rejestracyjnych. Klient otrzymuje w zamian oświadczenie o unieważnieniu wcześniej wymienionych dokumentów, a także zaświadczenie potwierdzające zezłomowanie pojazdu. Druk ten jest wydawany w trzech egzemplarzach. Pierwsza kopia trafia w ręce właściciela samochodu, druga do właściciela stacji demontażu, który zajmował się złomowaniem, zaś trzecią otrzymuje wydział komunikacji.

Właściciel, a w zasadzie były właściciel zezłomowanego samochodu po całym procesie powinien udać się do wydziału komunikacji, by tam złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Należy pamiętać, że ma się na to 30 dni. Dobrym pomysłem jest także zgłoszenie faktu o wyrejestrowaniu w ubezpieczalni. Ta czynność pozwoli nam uniknąć naliczenia składki OC na kolejny rok. Dodatkowo właściciele zgłaszający w ubezpieczalni wyrejestrowanie pojazdów mogą otrzymać zwrot niewykorzystanej składki, od dnia zezłomowania samochodu do końca okresu ubezpieczenia.

Kiedy możliwe jest wyrejestrowanie samochodu?

Możliwość wyrejestrowania samochodu opisana została dokładnie w artykule 79.1 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. Zawartość artykułu informuje właścicieli pojazdów, że te podlegają wyrejestrowaniu przez właściwy organ uwzględniając miejsce ostatniej rejestracji, na wniosek właściciela w sytuacji:

  • kradzieży samochodu,

  • przekazania pojazdu do firmy zajmującej się demontażem samochodów,

  • wywiezienia samochodu z kraju, jeśli został on zarejestrowany poza granicami kraju lub sprzedany za granicę,

  • zezłomowania pojazdu za granicą,

  • udokumentowanej zupełnej i trwałej straty pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności,

Do tego dochodzi wycofanie pojazdu z obrotu.

Oferta skupu aut

Wspomniany już Skup samochodów Team Auto, którego właścicielem jest Jan Kowalski, ma siedzibę w Dębem Wielkim w województwie mazowieckim. Poza złomowaniem, zajmuje się skupem aut dostawczych i osobowych w wersji SUV, sedan, kombi, kabriolet, hatchback czy coupe. Firma przyjmuje od klientów indywidualnych i przedsiębiorców samochody używane, uszkodzone mechanicznie, powypadkowe i bez przeglądu. Odkupuje auta terenowe, w wersji premium a także kolekcjonerskie i zabytkowe. Jest też zainteresowana motocyklami czy quadami.