Akumulator samochodowy to podstawowy element auta, który wpływa na jego funkcjonowanie. Bez akumulatorów samochodowych nie jest możliwe włączenie silnika. Akumulator w samochodzie jest głównym źródłem prądu. Jego podstawowym zadaniem jest zasilanie urządzeń elektrycznych, kiedy silnik jest wyłączony. Dlatego też tak ważny jest dobry stan techniczny samochodu i jego części. Jak wymienić akumulator samochodowy? Zapraszamy do lektury naszego poradnika!

Jak zbudowany jest akumulator samochodowy?

Akumulator w samochodzie składa się z 6 niepowiązanych ze sobą ogniw.  Ich tradycyjne napięcie wynosi 2,1 V. Ogniwa zwane fachowo celami połączone są zwykle ze sobą szeregowo. Dzięki końcówkom biegunowym możliwe jest podłączenie akumulatorów samochodowych z obwodem elektrycznym.

Ogniwa akumulatora w samochodzie zawierają dodatnie i ujemne płyty. Ułożone na przemian, tworzą rodzaj kratki, wypełnionej masą czynną. Pomiędzy płytami umieszcza się natomiast separatory. Ich celem jest ochrona przed mechanicznym zwarciem. Akumulator żelowy posiada dodatkowo płyty wypełnione elektrolitem (połączeniem kwasu siarkowego z krzemionką).

Jak często wymieniać akumulator samochodowy?

Akumulator w samochodzie zaleca się wymieniać co 5-6 lat. Wszystko jednak zależy od jakości i naturalnej żywotności produktu. Akumulator w samochodzie padł? O stanie naładowania akumulatora samochodowego powiadamia specjalny wizjer. Pozwala on na kontrolowanie stanu baterii i poziomu elektrolitu. Czarna barwa wizjera wskazuje na niski stan baterii. Biały lub żółty kolor sygnalizuje natomiast konieczność wymiany akumulatora. Zwykle na pojemność elektryczną akumulatora samochodowego wpływa niska temperatura. Wówczas potrzebna jest wymiana akumulatora w samochodzie.

Wymiana akumulatora w samochodzie

Jeśli chcesz zaoszczędzić kosztów naprawy w warsztacie samochodowymmożesz wymienić akumulator samochodowy samodzielnie. Warto wiedzieć, że możliwe jest. tzw. awaryjne ładowanie akumulatora w samochodzie. Polega ono na uruchomieniu samochodu z kabli rozruchowych.

Do samodzielnej wymiany akumulatora w samochodzie warto się odpowiednio przygotować. Będą potrzebne:

  • Gumowe rękawiczki,
  • Ochronne okulary,
  • Samochód ustawiony we właściwej pozycji: na płaskiej powierzchni.

Przed wymianą akumulatora samochodowego powinno się zaciągnąć ręczny hamulec, wyłączyć zapłon i wyjąć kluczyk ze stacyjki.

Wymiana akumulatora samochodowego krok po kroku:

  1. Odłączanie akumulatora: odkręć zacisk z ujemnego i dodatniego bieguna. Zdejmij wszystkie zabezpieczenia i wyjmij baterię.
  2. Ładowanie starej baterii: połóż na gazecie lub tekturze i wyczyść specjalną szmatką bieguny. Do ładowania akumulatora samochodowego użyj prostownika. Akumulator powinien być ładowany ok. 10 godzin.
  3. Montaż naładowanego lub nowego akumulatora: po nałożeniu klemy dodatniej i ujemnej należy dokręcić posmarowane wcześniej zaciski.

Przy wyborze nowego akumulatora samochodowego zwróć uwagę na:

  • Parametry pojemności,
  • Rozmiar i metodę montażu,
  • Prąd rozruchowy.

Zużyty akumulator samochodowy powinno się oddać do sklepu. Nie należy go wyrzucać do kosza. W przypadku układu zarządzania energią elektryczną, w której komputerowa technologia decyduje o kompatybilności odbiorników, konieczna będzie wizyta w warsztacie samochodowym. Wówczas stosuje się profesjonalne narzędzia diagnostyczne.