Bez względu na to, czy za oknem ukrop, czy siarczysty mróz, każdy z nas chciałby w swoim samochodzie mieć optymalne warunki temperaturowe. Wiadomo – im przyjemniej wewnątrz pojazdu, tym milej przebiega nasza podróż. Idealnym rozwiązaniem jest klimatyzacja samochodowa, o wiele wygodniejsza niż ciągłe manewrowanie szybami okiennymi, by wpuszczać odrobinę chłodu lub ciepła i wietrzyć auto z nadmiaru dwutlenku węgla.

Nie ma jednak nic za darmo, jak głosi stare porzekadło. Klimatyzacja to nie tylko komfort i wygoda, ale też dodatkowe obowiązki, związane z dbaniem o nią i eksploatowanie w taki sposób, by służyła nam jak najdłużej i jak najlepiej. Co warto wiedzieć na ten temat?

Rady dotyczące używania klimatyzacji

Przede wszystkim, zanim zdecydujemy się na włączenie klimatyzacji, warto przewietrzyć nasz samochód. Latem znajduje się w nim rozgrzane powietrze, należy więc najpierw wyrównać temperaturę wewnątrz pojazdu z temperaturą otoczenia. Dopiero następnym krokiem – po obowiązkowym zamknięciu okien – powinno być włączenie klimatyzacji, która ochłodzi w upalny dzień powietrze znajdujące się w środku samochodu.

Klimatyzacja powinna być używana odpowiednio często, by nie dopuścić do osadzania się oleju, rozprowadzanego przez czynnik chłodzący. Dobrym nawykiem jest używanie jej przez minimum piętnaście minut, raz w tygodniu – jesienią i zimą może nam posłużyć do odparowania szyb samochodu.

Przegląd techniczny klimatyzacji – jak często?

Zdaniem fachowców, przegląd klimatyzacji powinien być wykonywany raz do roku lub co 10 tysięcy kilometrów. Podczas takiego przeglądu najczęściej czyści się układ klimatyzacji oraz dokonuje wymiany filtru kabinowego. Jeśli jednak nasze auto porusza się głównie po drogach szutrowych, parkuje wśród drzew lub jeździmy w dużych miastach, pełnych zanieczyszczeń – warto rozważyć czyszczenie klimatyzacji co pół roku, wiosną i jesienią.

Kolejnym elementem, który wymaga wymiany, jest osuszacz. Jest to drogi element całego układu klimatyzacji, wymienić go jednak należy co około trzy lata. To właśnie on sprawia, że w układzie nie osiada wilgoć, a co za tym idzie – chroni nas przed rozwojem grzybów i bakterii. Pamiętać także należy o tym, by uzupełniać czynnik chłodzący – standardowo ubywa go około 10% rocznie.

Jaki serwis klimatyzacji wybrać?

Zdecydowanie kiepskim pomysłem jest samodzielna próba wymiany filtrów lub czyszczenia klimatyzacji. Bez względu na to, jaką mamy wiedzę na temat tego, jak zbudowane jest nasze auto, naprawa klimatyzacji wymaga odpowiedniego sprzętu, w którego posiadaniu jest niejeden warsztat samochodowy. Warto zorientować się, jakie warsztaty samochodowe w okolicy oferują serwis klimatyzacji – przykładowo w Kaźmierzu takie usługi świadczy Elektromechanika Maciej Rok. Pracujący tam fachowcy nie tylko zajmą się naprawą klimatyzacji, ale także jej napełnianiem i odgrzybianiem. Wybierając specjalistów od układu klimatyzacji w samochodzie, wybieramy pewność wykonania i komfort naszych następnych podróży.