Bezpieczeństwo podczas masowej imprezy to podstawa. Firma ochroniarska niestety nie jest w stanie go zagwarantować, dlatego organizator musi pomyśleć również o profesjonalnym, medycznym zabezpieczeniu wydarzenia. Jakie usługi obejmuje medyczne zabezpieczanie imprez masowych i gdzie możesz znaleźć firmę, która zajmie się wszystkim we właściwy sposób?

Czy jest obowiązkowe?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które po raz pierwszy zajmują się organizacją masowej imprezy. Zabezpieczenie medyczne jest obowiązkiem organizatora. I choć wiąże się z dodatkowymi kosztami, nie jest to wyłącznie widzimisię urzędników. Podczas imprezy masowej może zdarzyć się wiele wypadków. Nie tylko powierzchowne skaleczenia lub omdlenia, ale również nieco poważniejsze urazy. Wypadki mogą zdarzyć się nawet na najbezpieczniejszej imprezie – wystarczy chwila nieuwagi, aby złamać nogę lub poparzyć skórę. Obecność ratowników medycznych jest zatem bardzo ważna i dzięki temu można w ekspresowym tempie uzyskać pomoc.

Jak złożyć wniosek?

Zabezpieczeniem medycznym imprez masowych zajmuje się między innymi firma Mazovia Medical Plus. Żeby skorzystać z usługi, należy najpierw uzyskać profesjonalną opinię. W tym celu organizator musi minimum 30 dni przed planowanym wydarzeniem do właściwego dla danego miejsca dysponenta zespołów ratownictwa medycznego z wnioskiem o wydanie opinii dotyczącej:

  • niezbędnej wielkości sił i środków potrzebnych do zabezpieczenia imprezy,
  • zastrzeżeń wynikających ze stanu technicznego terenu lub obiektu,
  • innych przewidywanych zagrożeń.

Opinia jest wydawana w ciągu 2 tygodni od dnia złożenia wniosku i jest ważna przez pół roku, dlatego warto zdecydować się na jego wcześniejsze złożenie.

Co obejmuje zabezpieczenie medyczne?

Zabezpieczenie medyczne imprezy masowej musi składać się z następujących elementów:

  • Zespoły wyjazdowe – bez lekarza (zespół ratownictwa medycznego podstawowego) lub z lekarzem (zespół ratownictwa medycznego specjalistycznego).
  • Patrole ratownicze – zespół złożony z co najmniej 2 osób uprawnionych do udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy.
  • Punkt pomocy medycznej – złożony z lekarza oraz ratownika lub pielęgniarza.

Zabezpieczenie medyczne imprezy masowej dotyczy nie tylko zapewnienia wykwalifikowanego zespołu, ale również wszystkich materiałów, które są niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy. Ilość materiałów i członków zespołu medycznego jest uzależniona od wielkości imprezy oraz jej charakteru. Wszystko to zostanie ustalone we wspomnianej już opinii, wydawanej przez dysponenta zespołów ratownictwa medycznego.