Drewno należy do najpopularniejszych materiałów budowlanych. Dlatego też tak ważna jest odpowiednia organizacja jego transportu. Transportem drewna zajmują się zarówno firmy budowlane, jak i spedycyjne. Co powinno się wiedzieć przy jego transporcie? Czy rodzaj przewożonego drewna wpływa na jego transport? W naszym artykule sprawdzamy, jak zaplanować przewóz drewna.

Zakres transportu drewna

W transporcie drewna używa się w szczególności do tworzenia palet. Drewniane palety są szczególnie pomocne przy przewozie różnego rodzaju ładunku.

Firmy transportowe zajmują się:

         1. Transportem drewna stosowanego, kłodowego i długiego (dłużycy).

  • Stos: krótkie drewno (2-2,5 m),

  • Kłoda: ok. 6 m,

  • Dłużyca: powyżej 6 m.

         2. Podwozami,

         3. Załadunkami i rozładunkami drewna.

Przewóz drewna przez firmę transportową

Transport leśny wymaga specjalistycznego sprzętu. Profesjonalny przewóz drewna zależy od jego rodzaju. Najczęściej przewozi się dłużycę i tarcicę. Do przewozu drewna stosowego i kłodowego najczęściej używa się pojazdów przyczepowych lub naczepowych. Transport dłużycy odbywa się z kolei dzięki samosterującym wózkom. Stosuje się w tym celu również rozwór ze specjalnym, sztywnym dyszlem. Do każdego rodzaju drewna i jego przewozu nadaje się natomiast naczepa. Jest jednak mniej pojemna w stosunku np. do wózka. Załadowany na skrzyni ciężarówki wózek pozwala na jego wygodny przewóz.

Jak się przygotować do transportu drewna?

Najczęściej przed przewozem drewna należy je odpowiednio ułożyć. Najpopularniejszym sposobem układania drewna jest układ poprzeczny. Jest możliwy tylko wtedy, gdy ładunek jest przewożony pomiędzy bocznymi ścianami albo w klatce. Natomiast w kierunku wzdłużnym drewno powinny być rozdzielone na segmenty. W tym celu używa się kłonic lub przegród. Długość ładunku nie powinna być większa niż 2,55 m. Ładunek powinien być odpowiednio zabezpieczony. Dlatego też dobrze jest zdecydować się na usługi transportowe. Wówczas będziemy mieć pewność, że wszystko zostało dobrze przygotowane.

Jak wygląda transport drewna?

  1. Transport dłużycy.

Należy do skomplikowanego procesu. Stosuje się do niego specjalnego nadwozia pojazdu ciężarowego. Ciężarówka powinna być dostosowana do przewozu ściętego drewna. Ważne, by była wyposażona w metalowe szkielety (kłonice), na których mocuje się ładunek.

      2. Transport tarcicy.

Tarcicę przewozi się w specjalnych pakietach. Powinny być zgodne z odpowiednią normą (ISO 4472) oraz innymi wymaganiami. Takie pakiety zawierające tarcicę należy związać na obu końcach pasami albo drutem. Czasami do wywozu drewna z lasu używa się odciągów transportowych.

Znormalizowane pakiety tego typu układa się następnie na płaskich powierzchniach. Platformy posiadają centralne kłonice lub boczne ściany. Równie ważne w tej metodzie jest stosowanie odciągów taśmowych, przepasujących od góry. Europejskie normy wymagają, by przed załadunkiem dokładnie zbadać, czy wiązania na końcówkach pakietów oraz ich zamocowanie jest zrobione prawidłowo i czy są wytrzymałe. Jeśli nie, należy je zabezpieczyć i przymocować ładunek do pojazdu odciągami.

Proces przewozu drewna nie należy do najprostszych. Wymaga siły i odpowiednich kwalifikacji. Dlatego dobrze jest skorzystać z ekipy z firmy transportowej lub budowlanej.

Odpowiednio ułożone i zabezpieczone drewno gwarantuje bezpieczny przewóz. Specjalistyczny sprzęt i pojazdy umożliwiają natomiast jego sprawne przygotowanie i dostarczenie do wybranego miejsca.