Złomowaniem samochodu może zająć się wyłącznie licencjonowana stacja demontażu. Wówczas konieczne jest przedłożenie właściwych dokumentów, upoważniających do wykonania takiej operacji. Jak wiadomo, niekiedy nie ma wyjścia i kasacja staje się koniecznością. Po oddaniu samochodu do kasacji można go wyrejestrować i ubiegać się o zwrot nadpłaty polisy OC.

Kiedy trzeba zezłomować pojazd?

Zezłomowanie samochodu to sposób na to, aby ostatecznie pozbyć się swojego auta. Nie ma innego legalnego sposobu na wycofanie pojazdu z ruchu i jego wyrejestrowanie. Co ważne, złomowanie auta jest konieczne w przypadku modeli uszkodzonych, których naprawa jest niemożliwa bądź jej koszt przekracza wartość całkowitą auta. Podobnie jest ze starymi samochodami, w których doszło do poważnych usterek. Zatem jak zezłomować samochód? W pierwszej kolejności trzeba wybrać licencjonowaną stację demontażu. Dlatego, że tylko taka firma może zająć się tym zadaniem.

Jakie dokumenty są wymagane do kasacji?

Wiele osób zastanawia się, jakie dokumenty są w ogóle wymagane, by taki proces mógł być przeprowadzony. Podczas wizyty w stacji demontażu wymagany jest dowód osobisty właściciela auta oraz ewentualnych współwłaścicieli. W przypadku współwłaściciela, który nie może stawić się na złomowanie osobiście, wymagane jest podpisane przez niego upoważnienie. Konieczny jest też dowód rejestracyjny auta. Co zrobić gdy go nie ma? Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest zdobycie zaświadczenia z wydziału komunikacji. Dołączyć trzeba także kartę pojazdu, jeśli oczywiście została wydana.

Jak zestaw dokumentów wygląda w przypadku samochodów zarejestrowanych na firmę? Absolutnie niezbędny potrzebny będzie KRS bądź zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Oraz upoważnienie przedstawiciela firmy do złomowania pojazdu. Jeśli zaś chodzi o auta nieprzerejestrowane, to tutaj należy przedłożyć umowę sprzedaży lub też inny dokument potwierdzający własność pojazdu.

Złomowanie – i co dalej?

Stacja demontażu, taka jak Skaj Moto Złom Krzysztof Pacuła, ma obowiązek unieważnienia dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz tablic. Gdzie zgłosić złomowanie samochodu? Do wydziału komunikacji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Właściciel pojazdu musi w ciągu 30 dni od kasacji wyrejestrować samochód. Co niezwykle ważne, od chwili wydania przez stację demontażu zaświadczenia o zezłomowaniu przestaje obowiązywać opłata za ubezpieczenie OC. W takiej sytuacji można ubiegać się o zwrot nadpłaty.