Wyrejestrowanie samochodu z pewnością nie jest skomplikowane. Warto jednak dowiedzieć się, jak przeprowadzić ten proces krok po kroku, aby przebiegł on sprawnie. Nie należy również zapominać o kwestiach związanych z polisą. W wielu przypadkach możliwe jest uzyskanie zwrotu części ubezpieczenia OC.

W jakich sytuacjach wyrejestrowaniu pojazdu jest niezbędne?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, kierowcy powinni złożyć wniosek o wyrejestrowanie samochodu w kilku konkretnych przypadkach:

●       kiedy doszło do kradzieży samochodu i nie udało się go znaleźć,

●       w przypadku kasacji pojazdu za granicą,

●       doszło do trwałej, udokumentowanej utraty pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności,

●       samochód został sprzedany za granicą,

●       pojazd został przekazany do firmy, która zajmuje się demontażem pojazdów lub prowadzi punkt zbierania pojazdów.

 

W każdym przypadku należy zadbać o odpowiednią dokumentację. Jest ona niezbędna do tego, aby pojazd mógł zostać wyrejestrowany.

Jak wyrejestrować samochód?

Aby wyrejestrować samochód, należy dopełnić następujących formalności:

  1. Wypełnienie wniosku o wyrejestrowanie pojazdu – wniosek można otrzymać między innymi w wydziale komunikacji lub pobrać go ze strony internetowej urzędu.

  2. Przygotowanie dokumentów – chodzi o dokumenty, które będą potwierdzeniem, że dany pojazd kwalifikuje się do wyrejestrowania.

  3. W odpowiednim wydziale komunikacji należy złożyć wszystkie dokumenty wraz z wnioskiem. Niezbędne będzie także wniesienie opłaty w wysokości 10 zł, jeśli pojazd ma jednego właściciela. Jeżeli właścicieli jest więcej, niezbędne będzie uiszczenie dodatkowej opłaty w wysokości 17 zł za każdą kolejną osobę.

  4. Decyzja o wyrejestrowaniu pojazdu zostanie wydana w ciągu 30 dni. W niektórych przypadkach okres ten może zostać wydłużony do 60 dni – na przykład wtedy, kiedy urząd musi dodatkowo zweryfikować niektóre kwestie związane z pojazdem.

  5. Poinformowanie firmy, w której wykupiono ubezpieczenie OC, o wyrejestrowaniu pojazdu.

 

Jak widać, cały proces związany z wyrejestrowaniem pojazdu nie jest skomplikowany. Należy jednak pamiętać o tym, że pojazd powinien zostać wyrejestrowany w ciągu 30 dni od jego zbycia lub oddania auta na złomowisko.

Wyrejestrowanie pojazdu – możesz odzyskać część ubezpieczenia OC 

Nie bez powodu wielu kierowców zastanawia się nad tym, co dalej z polisą OC. Przepisy umożliwiają uzyskanie zwrotu części składki za okres, który został niewykorzystany. Trzeba jednak pamiętać o tym, że konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na zakup kolejnej polisy OC.

Należy pamiętać, że OC jest w Polsce obowiązkowe, co oznacza, że pojazd musi być ubezpieczony aż do momentu wyrejestrowania. Jeśli planujesz zakup nowego auta, również musisz zadbać o ubezpieczenie. Wybierając Pakiet ubezpieczenia     OC w LINK4, zyskujesz także Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. Dzięki temu w razie wypadku możesz liczyć na naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia, holowanie – jeśli naprawa na miejscu nie jest możliwa. W razie uszkodzenia opony natomiast LINK4 oferuje wymianę koła na miejscu zdarzenia na koło zapasowe, które znajduje się w aucie lub holowanie do warsztatu wulkanizacyjnego i naprawę opony, jeśli: nie ma koła zapasowego, odkręcenie koła na miejscu jest niemożliwe lub uszkodzone są przynajmniej dwie opony.

Możesz sprawdzić zakres i wysokość swojej polisy w internetowym Kalkulatorze lub porozmawiać bezpośrednio z konsultantem pod numerem 22 444 44 44, czy też osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie https://dokumenty.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.