Mimo iż akumulatory są łatwo dostępnymi produktami, a ich ceny nie są wygórowane, zachęca się do ich pielęgnacji i naprawy. Uniknięcie przykrych niespodzianek, szczególnie o poranku, będzie najbardziej docenione w momencie dbałości o sprzęt. Eksploatacja akumulatora jest naturalnym procesem zużywania się, który wynika z różnych reakcji chemicznych i fizycznych odbywających się w jego płytach czy elektrolicie. Uważa się, że najgroźniejsze jest zasiarczenie, czyli wytworzenie się kryształów siarczanu ołowiu.

Regeneracja akumulatora, czyli jak naprawić akumulator

Jakikolwiek proces naprawy akumulatora należy rozpocząć od jego zdemontowania. Zasiarczony akumulator często nie nadaje się do dalszego użytkowania, dlatego powinien zostać zastąpiony innym. W niektórych przypadkach można jednak próbować go ratować poprzez odsiarczanie. Proces ten niestety jest długotrwały i wymaga nieco cierpliwości. Przyjmuje się, że istnieją dwa sposoby odsiarczania. Pierwszy z nich bazuje na zastąpieniu elektrolitu w akumulatorze wodą destylowaną. W dalszej kolejności należy go naładować do objawów pełnego naładowania. Wtedy właśnie opróżnia się go z cieczy, która powstała z wody destylowanej i napełnia nową porcją wody. Proces ten można powtarzać kilkakrotnie. Podczas ostatniego opróżniania i osuszania akumulatora napełnia się go elektrolitem o właściwej gęstości i ładuje do pełna.

Innym sposobem, który jest nieco mniej czasochłonny, polega na odsiarczaniu akumulatora przez ładowanie go przy użyciu prądu pulsacyjnego z równoczesnym częściowym rozładowaniem. Najprostszym sposobem jest zbudowanie transformatora. Taki prostownik jest w stanie zmontować nawet osoba mająca podstawową wiedzę elektroniczną. Po podłączeniu prostownika do akumulatora należy do jego biegunów ponownie podłączyć typową żarówkę samochodową o niewielkiej mocy. W efekcie tego akumulator będzie rozładowany, jednak prostownik nie będzie dostarczał napięcia.

Regeneracja akumulatorów samochodowych

Jak podkreśla specjalista z Elektromechanika Pojazdowa Sprzedaż Części i Akcesoriów Samochodowych Olszewski Wojciech, akumulator przed procesem odsiarczania powinien być całkowicie rozładowany. Należy jednak mieć świadomość, że żadne odsiarczanie nie przywróci pełnej sprawności. Jest to z pewnością zabieg wspomagający, który pozwala jedynie przedłużyć o kilka miesięcy jego eksploatację, choć też z niepewnym skutkiem. Bardzo często bowiem zdarza się, że mocno zasiarczony akumulator nie odzyska nawet 10% swoich możliwości użytkowania.