Chłodnica samochodowa to bardzo ważny element i należy o nią dbać nie tylko latem, ale również zimą. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Wbrew pozorom, zimne powietrze wcale nie zastąpi sprawnego układu chłodzenia. Jakie są najczęstsze awarie chłodnicy w samochodach osobowych i w jaki sposób właściciel pojazdu może skutecznie im zapobiegać?

Co lubi Twój silnik?

Żeby silnik prawidłowo funkcjonował i służył latami, potrzebne są odpowiednie warunki. Dla silnika szczególnie szkodliwa jest wysoka temperatura, której niestety nie da się uniknąć. Podczas pracy wydziela się masa ciepła, przez co wszystkie jego elementy zaczynają się nagrzewać. To właśnie układ chłodniczy dba o to, aby silnik zawsze miał optymalną temperaturę. Bez niego w mgnieniu oka dochodziłoby do przegrzania i poważnej awarii auta. Szkodliwa jest jednak zarówno zbyt wysoka, jak i za niska temperatura. W pełni sprawna chłodnica po schłodzeniu poniżej maksymalnej temperatury automatycznie się wyłącza i włącza dopiero wtedy, kiedy silnik znów wymaga schłodzenia.

Jak dbać o chłodnicę?

Najważniejszym obowiązkiem właściciela pojazdu jest regularne uzupełnianie i wymiana płynu chłodniczego. W przeciwnym razie przy ujemnych temperaturach może dojść do jego zamarznięcia, a co za tym idzie – całkowitego zniszczenia chłodnicy. I choć lata temu popularne było nalewanie do zbiornika zwykłej wody, w dzisiejszych czasach nie spełni się w tej roli. Konieczne jest stosowanie specjalnych płynów do chłodnicy, które można zakupić nie tylko w profesjonalnych sklepach motoryzacyjnych, ale nawet na zwykłej stacji benzynowej.

Kiedy do mechanika?

Naprawą chłodnicy powinien zająć się specjalista. Nie każdy mechanik samochodowy ma odpowiednią wiedzę i wyposażenie, aby zająć się kompleksową regeneracją lub naprawą układu chłodniczego. Jedną z polecanych firm jest przedsiębiorstwo Regenc, które obsługuje samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe oraz maszyny budowlane. Do mechanika warto wybrać się od razu, kiedy tylko dostrzeże się niepokojące sygnały.

Wśród najczęstszych objawów awarii chłodnicy można wymienić:

  • wzrost temperatury silnika (wskaźnik na pulpicie kierowcy),
  • wydobywający się spod maski dym,
  • wycieki płynu chłodzącego,
  • za mała ilość płynu w zbiorniku,
  • uszkodzenie termostatu – silnik może zbyt długo się rozgrzewać lub szybko ulegać przegrzaniu,
  • wyciek płynu w okolicy pompy, oznaczający jej uszkodzenie.

Nawet niewielką usterkę warto skonsultować z mechanikiem. Im szybciej wykryje się problem, tym większe prawdopodobieństwo, że naprawa będzie łatwa i tania.