Jak zarejestrować auto z kierownicą po prawej stronie?

Materiał partnera
2019-07-08

Od 2015 roku można w Polsce rejestrować samochody osobowe, z kierownicą po prawej stronie. Auta takie są nazywane „anglikami”, ponieważ głównie z tego kraju, sprowadzane są tego typu samochody. W Polsce przez wiele lat posiadanie takiego pojazdu było niedozwolone. Aktualnie można zarówno posiadać takie auto, jak i się nim poruszać, przed tym należy jednak wypełnić kilka formalności.

Co zrobić, aby móc zarejestrować w Polsce „Anglika”?

Aby zarejestrować w Polsce auto, posiadające kierownicę po prawej stronie, należy spełnić konkretne warunki, które są określone w odpowiednim rozporządzeniu dotyczącym tego typu pojazdów. Przede wszystkim, pojazd taki musi być przystosowany konstrukcyjnie do ruchu prawostronnego. Już od czterech lat nie trzeba wykonywać tzw. przekładki (przełożenie układu kierowniczego z prawej, na lewą stronę pojazdu). Jednak, aby zarejestrować takie auto, należy wykonać kilka innych czynności. Należy do nich między innymi wymiana lamp przednich. Przede wszystkim nieprzełożone lamy, mogą oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka, co może prowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji. Drugą obowiązkową zmianą, jest przerobienie lusterka wstecznego. Są one ustawione pod innym kątem, co uniemożliwia kierowcy odpowiednią ocenę sytuacji na drodze. Trzecim warunkiem jest prędkościomierz, który wyskalowany musi być w kilometrach, a nie w milach. Warunki te nie powinny sprawić kierowcy większego problemu. Po ich wypełnieniu należy udać się na stację diagnostyczną, aby uzyskać dopuszczenie pojazdu do ruchu. Dokumenty potwierdzające dopuszczenie auta do ruchu, należy zanieść do wydziału komunikacji. Sprzedażą między innymi tego typu aut, zajmuje się firma KMS Auto. Jest to sprawdzony importer samochodów z Anglii i Niemiec.

Jakie dokumenty należy przygotować do urzędu komunikacji?

Aby uzyskać polski dowód rejestracyjny, należy złożyć w wydziale komunikacji odpowiednie dokumenty. W pierwszej kolejności będzie to podpisany wniosek właściciela pojazdu, o rejestrację. Potrzebny będzie także dowód własności oraz świadectwo zgodności WE, kartę pojazdu oraz dowód uiszczenia opłaty recyklingowej,  w wysokości 500 zł, którą dokonał nowy właściciel pojazdu. Potrzebny także będzie dowód odprawy celnej, jeśli pojazd będzie on sprowadzony z państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Istotne również będzie potwierdzenie opłaty akcyzy, po przekroczeniu granic. Ponadto potrzebne będzie zaświadczenie o pozytywnym przejściu badań technicznych samochodu. Do tego pozostają dokumenty, takie jak pełnomocnictwo, jeśli sytuacja wymaga skorzystania z jego pomocy oraz tłumaczenie tekstów z Angielskiego na Polski, jeśli dokumenty były spisane poza granicami kraju.

Opracowanie artykułu:

KMS Auto Krzysztof Prościński

al. Krakowska 22, 05-820 Piastów mazowieckie
e-mail