Termin okresowe badanie techniczne i przegląd techniczny często są mylone, zwłaszcza przez początkujących kierowców. Tymczasem zasadniczo się one różnią. Przede wszystkim badania okresowe są obowiązkiem wynikającym z ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 2021 r. poz. 450 ze zmianami), ale tych różnic jest więcej i w naszym artykule szerzej je opisujemy. Jeśli chcesz je poznać, przeczytaj go.

Na czym polega okresowe badanie techniczne pojazdu?

Różnice między okresowymi, obowiązkowymi badaniami technicznymi, a zwykłym przeglądem samochodu, nie ograniczają się do samego faktu, że za brak jednego możemy ponieść karę, a za drugiego nie. Różnią się one także metodą wykonania oraz miejsce, gdzie można je zrobić. Te obowiązkowe mogą bowiem wykonać jedynie wyspecjalizowane podstawowe Stacje Kontroli Pojazdów, takie jak Sigmaz Sp. z o.o. Takie badanie okresowe samochodu polega na sprawdzenie stanu układów hamulcowych, kierowniczego, zawieszenia, ogumienia i oświetlenia, a także układu wydechowego, zwłaszcza w zakresie emisji spalin, oraz emisję hałasu. Wykonać należy pierwszy przegląd rejestracyjny auta, a następnie, w wyznaczonych terminach kolejne badania okresowe samochodów.

Jaka jest różnica pomiędzy przeglądem technicznym a okresowym badaniem technicznym pojazdu?

O ile wyżej opisane badania są niezbędne dla dopuszczenia samochodu do ruchu po drogach publicznych, to nie precyzują one, jakie w pojeździe występują usterki. Do tego potrzebna jest innego rodzaju diagnostyka samochodowa, którą może przeprowadzić każdy warsztat samochodowy. Można je także potraktować jako badania okresowe auta i po prostu, co rok odwiedzać mechanika, który wskaże problemy i pomoże je wyeliminować, jeszcze zanim przytrafi nam się awaria.

Taka prosta diagnostyka pojazdów jest też zalecana przez producentów pojazdów. Oprócz badania okresowego auta wykonuje się wtedy także wymianę oleju silnikowego, filtrów oleju i powietrza, klocków hamulcowych, oraz innych materiałów i płynów eksploatacyjnych.