Choć najściślejszy sezon motocyklowy trwa od wiosny do jesieni, to jednak również zimą są osoby, które nadal oddają się swojej pasji. Właściwie nic nie stoi temu na przeszkodzie, warto jednak wziąć pod uwagę względy zdrowotne i zaopatrzyć się w odpowiedni strój. Powinien on nie tylko odpowiednio zabezpieczyć ciało przed odmrożeniami, ale również zapewnić prawidłowe odprowadzenie wilgoci, zapobiegając jednocześnie przegrzaniu się.

Odpowiednia bielizna

To podstawa, rozważając jazdę motocyklem w sezonie zimowym. Należy wystrzegać się takiej wykonanej z bawełny. Najlepiej sprawdzi się, tak jak w przypadku uprawiania sportów, bielizna termoaktywna. Jest to o tyle istotne, że będzie odpowiedzialna za właściwe odprowadzanie wilgoci, co zapobiegnie przegrzewaniu się i zapaleniu płuc. Ponadto w ten sposób wspomaga także pozostałe warstwy odzieży w ochronie przed zimnem. Bielizna dla motocyklistów jest produkowana z uwzględnieniem najnowocześniejszych technologii. Jedną z nich stanowi opcja windstoppera, dodatkowo izolująca. Niemniej jednak należy pamiętać, że podstawowe elementy warstwy termoaktywnej to podkoszulek oraz getry. Nieocenione mogą okazać się także dobre skarpety, na przykład narciarskie.

Istotne akcesoria – czapka, chusta, rękawice

Zimą ma to szczególne znaczenie, aby zapobiec chorobom górnych dróg oddechowych, które nie są przyjemne w skutkach. Podstawą w tej kwestii jest wysokiej jakości kominiarka oraz chusta, najlepiej wykonane z polaru. Warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie tych okolic, gdyż to właśnie przez nie traci się najwięcej ciepła i organizm znacznie szybciej się wychładza. Stąd też przydatna okaże się ciepła czapka. Jazda na motocyklu zimą nie sprzyja także dłoniom, które są wystawione na działanie wiatru oraz mrozu. Ich szybkie skostnienie ma wpływ na refleks oraz zdolność szybkiej reakcji na drodze. Zaniedbanie pod tym względem może okazać się katastrofalne w skutkach. Stąd też ważną rolę odgrywają odpowiednio dobrane rękawice z izolacją termiczną. Nowoczesne rozwiązania to także ogrzewane manetki, które zapewniają stałą temperaturę. Istotne, aby zakładać je na rękawy kurtki w celu zminimalizowania ryzyka podwiewania.

Kombinezon kontra kurtka i spodnie

Niezależenie od wyboru, konieczne jest dodatkowe docieplenie. Popularne rozwiązanie stanowi odzież z warstwą membranową, czyli cienką, chropowatą powłoką wykonaną z rozciągliwego teflonu. Dzięki niej możliwe jest zarówno utrzymanie ciepła, jak i suchości pod ubraniem. Tego typu produkty znajdują się między innymi w asortymencie sklepu i outletu motocyklowego X-Moto, znajdującego się w miejscowości Karaś. Podczas mroźnych dni można zdecydować się także na kombinezony zawierające w strukturze tkaniny parafinę w postaci małych kuleczek. Podczas wytwarzania nadmiaru ciepła, składnik absorbuje je i ulega rozpuszczeniu, natomiast w momencie wychładzania się organizmu, ponownie staje się ciałem stałym, oddając zgromadzone zasoby. Decydując się na strój dwuczęściowy, czyli kurtkę i spodnie motocyklowe, trzeb zawrócić uwagę na możliwość ich spięcia, co zagwarantuje większą izolację podczas jazdy w niskich temperaturach.