Jakie części samochodowe należy regularnie wymieniać?

Materiał partnera
2019-10-01

Bezpieczna jazda na drodze zależy od wielu czynników, między innymi od regularnych przeglądów i wymiany szybko zużywających się części auta. Systematyczne wizyty w warsztacie samochodowym i wymiana wyeksploatowanych elementów pozwoli również utrzymać pojazd w dobrej kondycji - nawet, jeśli jest to auto używane. Poznaj części samochodowe, które wymagają szczególnej dbałości i częstej wymiany.

Olej silnikowy

Różni producenci podają różne wytyczne co do częstotliwości wymiany oleju. Można przyjąć ogólną zasadę, że olej należy wymieniać co rok lub co około 10 000 kilometrów. Na rynku są dostępne specjalistyczne oleje, które służą dłużej - w tym wypadku na wymianę można sobie pozwolić maksymalnie co 20 000 kilometrów.

Głównym zadaniem oleju jest zapewnienie odpowiedniego smarowania ruchomych części silnika, a także jego chłodzenie, ochrona przed korozją, utrzymanie go w czystości. Każdy kierowca powinien nie tylko sprawdzać poziom oleju, ale również kontrolować jego kolor. Ciemna barwa również kwalifikuje go do szybkiej wymiany.

Filtry samochodowe

Filtr oleju, powietrza, paliwa i kabinowy usprawniają pracę różnych układów w samochodzie. Filtry również podlegają regularnej wymianie. Filtr oleju najlepiej wymienić razem z olejem, filtr paliwa lub powietrza - co około 15 000 kilometrów. Natomiast filtr kabinowy wymaga częstej wymiany, jeśli często jeździmy autem w warunkach miejskich.

Klocki hamulcowe i tarcze hamulcowe

Sprawne klocki i tarcze hamulcowe to kolejne części samochodowe, które mają ogromne znaczenie dla bezpiecznej jazdy. Zużycie klocków i tarcz jest zjawiskiem naturalnym, lecz zależy od wielu czynników, m.in. stylu jazdy lub rodzaju jazdy (w mieście lub poza). Klocki hamulcowe ulegają szybszemu zużyciu niż tarcze i nie jest konieczna wymiana obu elementów na raz. Jeśli układ hamulcowy nie wydaje niepokojących sygnałów, klocki można wymienić co 30-50 tysięcy kilometrów, a tarcze - co drugą wymianę klocków.

Pasek rozrządu

Trwałość tego elementu zależy od silnika i producenta, dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi jak często dokonywać jego wymiany. Jednak specjaliści, ze względów bezpieczeństwa, zalecają jego częste wymiany, nawet co 30-40 tys kilometrów.

Akcesoria samochodowe z firmą Moto Auto

Poszukujesz części samochodowych w atrakcyjnych cenach? Wypróbuj ofertę Moto Auto s.c. Pietras M. Siedziba firmy mieści się w Nowym Sączu, choć usługi świadczy na terenie całego kraju. W ofercie znajdziemy szeroki wachlarz oryginalnych części samochodowych, a także tańszych zamienników. Klienci mogą liczyć także na fachowe doradztwo. Moto Auto obsługuje zarówno klientów detalicznych, jak i hurtowych. Dodatkowym atutem są częste promocje i atrakcyjny system rabatowy dla stałych klientów.

Opracowanie artykułu:

Moto Auto s.c. M. Pietras M. Pietras

Rynek 26/9, 33-300 Nowy Sącz małopolskie
e-mail
telefon