Lakierowanie to sprawdzony, nieskomplikowany zabieg, dzięki któremu karoseria Twojego samochodu odzyskuje świeży, elegancki wygląd. Taką usługę możesz zlecić zaufanemu lakiernikowi lub dokonać drobnych napraw we własnym zakresie, mając do dyspozycji odpowiedni sprzęt oraz materiały. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie akcesoria oraz maszyny są niezbędne podczas lakierowania auta i do czego one służą.

Proces lakierowania powłok jest kilkuetapowy: najpierw musisz oczyścić uszkodzony fragment, usunąć resztki starego lakieru, nieestetyczne rysy, a następnie w razie potrzeby, zaszpachlować ubytki i je wygładzić. Przed nałożeniem warstwy lakieru powierzchnia blachy musi być czysta i zagruntowana. Na każdym wymienionym etapie niezbędne są profesjonalne akcesoria oraz materiały ścierne.

Materiały ścierne

Podczas czyszczenia metalowej powłoki z rys, fragmentów rdzy lub trudnych do usunięcia plam nieocenione okazują się materiały ścierne do obróbki mechanicznej, w postaci: dysków, krążków ściernych wodnych, rolek, arkuszy, siatek, włókniny, a także taśm i wstęg lakierniczych, które ułatwiają kształtowanie zewnętrznych warstw blachy oraz jej przygotowanie do kolejnych etapów lakierowania. Powierzchnia tych materiałów pokryta jest drobnoziarnistym kruszywem, które podczas prac ręcznych lub maszynowych ściera wszelkie niedoskonałości z karoserii.

Maszyny i polerki lakiernicze

Obróbka blachy wymaga zastosowania specjalistycznych maszyn oraz urządzeń, lekkich i prostych w obsłudze, takich jak: szlifierki elektryczne i pneumatyczne, a także polerki, które sprawiają, że lakierowane powierzchnie stają się gładkie oraz lśniące. Taki profesjonalny sprzęt lakierniczy do użytku w przydomowym garażu lub warsztacie kupisz w Mieszalni Lakierów Kolorado, w której możesz też zlecić stworzenie odcienia lakieru, dopasowanego do kolorystyki Twojego auta. W sklepie stacjonarnym, znajdującym się w Rumii odkryjesz też wiele przydatnych akcesoriów, podkładów i utwardzaczy od sprawdzonych, renomowanych producentów.

Pistolety lakiernicze

Narzędzia, takie jak pistolety lakiernicze nisko – lub wysokociśnieniowe, mają uniwersalne przeznaczenie. Służą one zarówno do wykonywania podkładu, jak i konserwacji podwozia (baranek), a także kładzenia mas natryskowych lub uszczelniaczy. Pistolety stosowane do zabiegów lakierniczych dozują niewielkie krople, umożliwiając równomierne rozłożenie powłok lakieru, dzięki czemu na karoserii nie ma nieestetycznych zacieków, przebarwień ani smug.