Wbrew powszechnemu przekonaniu, narzędzia warsztatowe nie są przeznaczone wyłącznie dla mechaników samochodowych – znajdują się wśród nich również narzędzia, które powinien posiadać każdy miłośnik motoryzacji. I nie chodzi tylko o podstawowe klucze, służące do odkręcania śrub w kołach. Jakie zatem narzędzia warto mieć, aby samemu poradzić sobie z drobnymi naprawami auta?

Narzędzia ręczne czy elektronarzędzia – które wybrać?

Narzędzia elektryczne ułatwiają pracę, jednak na wypadek przerw w dostawie prądu, dobrze mieć alternatywę w postaci narzędzi manualnych. Planując ich zakup, najlepiej zacząć od skompletowania tych, bez których wykonanie podstawowych czynności z zakresu mechaniki samochodowej nie będzie możliwe. Uwzględniając indywidualne potrzeby, warto zainteresować się zestawami narzędzi warsztatowych od wyspecjalizowanych dystrybutorów sprzętu tej branży, takich jak sklep motoryzacyjny S-Auto. To rozwiązanie praktyczne i korzystne cenowo. Wybrane narzędzia można również kupić oddzielnie, co bywa konieczne np. w przypadku kluczy o nietypowych wymiarach.

Klucze, wkrętaki i śrubokręty – które przydadzą się w warsztacie?

Kompletując narzędzia warsztatowe, warto zacząć od kluczy, wśród których znaleźć się powinny:

  • klucze płaskie,

  • klucze nasadowe,

  • klucze oczkowe,

  • klucze imbusowe, czyli sześciokątne,

  • klucze z grzechotką,

  • klucze nastawne.

Zestaw kluczy płaskich to swego rodzaju niezbędnik wśród narzędzi warsztatowych. Natomiast wybierając klucze nasadowe, nie można pominąć kluczy z grzechotką – dzięki nim dokręcanie oraz odkręcanie śrub będzie dziecinnie łatwe. Rzecz jasna, żaden pasjonat mechaniki samochodowej nie może też obejść się bez śrubokrętów i wkrętaków, które zawsze powinien mieć w zasięgu ręki.

Elektronarzędzia i urządzenia diagnostyczne

O przydatności narzędzi elektrycznych w mechanice samochodowej nie trzeba nikogo przekonywać. Do drobnych napraw karoserii, przydadzą się z tej grupy polerki rotacyjne i szlifierki kątowe. Bardziej ambitni mechanicy-amatorzy, pragnący stworzyć niemal profesjonalnie wyposażony, własny warsztat, mogą też zainwestować w wybrane urządzenia diagnostyczne, takie jak:

  • urządzenie do kontroli ustawienia świateł,

  • mobilny analizator spalin,

  • miernik do bezinwazyjnych pomiarów lakieru,

  • przewody do testowania układów elektrycznych.

Podsumowując temat narzędzi warsztatowych, należy stwierdzić, że ich oferta rynkowa pozwoli każdemu miłośnikowi motoryzacji skompletować dokładnie taki zestaw, jakiego potrzebuje.