Zmiana opon z zimowych na letnie i odwrotnie to sytuacja, z którą w ciągu roku aż dwukrotnie musi zmierzyć się każdy kierowca. I choć zdecydowana większość osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, skąd wynika taka konieczność, to jednak kwestia konkretnych różnic pomiędzy oponami przeznaczonymi na dany sezon, nie jest już tak oczywista. Jakie są zatem najistotniejsze różnice pomiędzy tymi dwoma typami ogumienia?

Charakterystyka opon zimowych


Różnice pomiędzy oponami zimowymi a letnimi dotyczą przede wszystkim 3 podstawowych czynników. Mowa tutaj oczywiście o strukturze, składzie mieszanki kauczukowej oraz o wzorze bieżnika. Warto wiedzieć również o tym, że bieżnik opon zimowych jest głębszy, ponieważ wydajne odprowadzanie zalegającego na ulicach śniegu, jest znacznie trudniejsze niż w przypadku wody. Jeżeli udałoby się przyjrzeć oponie zimowej pod mikroskopem, to bardzo szybko okazałoby się, że składa się ona z tysięcy wąskich rowków w blokach bieżnika. Ich głównym zadaniem jest rozpraszanie wody i zabezpieczenie przed powstaniem zjawiska tzw. aquaplaningu.

Rowki te dosłownie wgryzają się w śnieg oraz lód, zapewniając przy tym doskonałą przyczepność. Opony zimowe najlepiej spisują się w temperaturach do +7 stopni Celsjusza. Ich użytkowanie w cieplejsze dni sprawia, że w znacznej mierze tracą one swoje cenne właściwości użytkowe. Kolejną cechą charakterystyczną opon zimowych jest to, jest to, że t powinny zostać wymienione, gdy głębokość ich bieżnika wynosi już tylko 4 mm. Dla porównania w przypadku opon letnich są to 3 milimetry. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co wyróżnia opony letnie?


Oczywiście opony tego typu zapewniają znacznie lepsze osiągi w cieplejszych miesiącach. Ogumienie wyróżnia się relatywnie twardą mieszanką, która jednak staje się miększa w umiarkowanych i dodatnich temperaturach. Umożliwia to dostosowanie się do zarówno suchych, jak i mokrych nawierzchni. Ponadto opony letnie często wyposażone są w specjalistycznie zaprojektowane żebra bieżnika. Gwarantują one kierowcy lepszą przyczepność wzdłużną i poprzeczną, co ma szczególne znaczenie podczas pokonywania ostrzejszych zakrętów przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Jak zaznaczają doświadczeni wulkanizatorzy z warsztatu Tom-Car, warty podkreślenia jest również fakt, że opony letnie generują się niższe tarcie, a tym samym pozwalają oszczędzić paliwo. Nowoczesne opony mają zwykle prosty blokowy wzór bieżnika i dużą powierzchnię styku z drogą. Znacząco zwiększa to sterowność pojazdu i wydatnie skraca drogę hamowania. Biorąc pod uwagę względy bezpieczeństwa, jest to niezmiernie ważny czynnik. Ogumienie spisuje się najwydajniej w temperaturach powyżej 7 stopni Celsjusza.