Mechanika samochodowa to pojęcie bardzo ogólne. Obejmuje szeroki zakres usług dotyczących zarówno naprawy zepsutego pojazdu, jak i wymiany zużywających się części eksploatacyjnych. Naprawa auta powinna być poprzedzona dokładną diagnostyką i wykonywana przy użyciu profesjonalnych narzędzi. Najlepiej w godnym polecenia warsztacie samochodowym, takim jak Jankop z siedzibą w Wielkim Garcu. Co obejmuje jego oferta? O tym w dalszej części artykułu.

Wymiana części i płynów eksploatacyjnych

Regularna wymiana oleju silnikowego, filtrów i klocków hamulcowych ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy.

Olej w samochodzie należy wymieniać średnio co 10-20 tys. kilometrów. Zależy to od tego, jak długie trasy pokonuje kierowca każdego dnia. Im krótsze odcinki, tym należy szybciej kontrolować jego stan. Wypracowany olej może doprowadzić do zatarcia silnika.

Zużycie klocków hamulcowych uzależnione jest między innymi od stylu jazdy. Jeżeli samochód piszczy czy nierównomiernie hamuje to wyraźny sygnał, że trzeba je wymienić. W nowoczesnych autach o  konieczności wymiany klocków hamulcowych informuje kierowcę komputer pokładowy.

Kluczowy dla bezpieczeństwa jazdy jest także filtr paliwa, który oczyszcza płyn przed podaniem do silnika. Dlatego również należy pamiętać o regularnej podmianie tej części eksploatacyjnej samochodu.

Naprawy skrzyń biegów

Zbyt agresywna jazda czy duży przebieg mogą doprowadzić do usterek skrzyni biegów. Kierowcę powinny zaniepokoić dziwne odgłosy dobiegające z przekładni, wycieki, ślizganie się sprzęgła czy problem ze zmianą biegów. Specjalista z firmy Jankop mechanika samochodowa mówi:

Naprawa skrzyni biegów polega zazwyczaj na wymianie zepsutych elementów. Zwykle regeneracji podlegają łożyska, uszczelnienia, synchronizatory, głowice. Jest to dość czasochłonny proces, ponieważ wymaga wyjęcia skrzyni z auta i rozłożenie jej na czynniki pierwsze.

Powyższy warsztat samochodowy dokonuje również napraw silników, rozrządów oraz wykonuje inne działania mające na celu przywrócenie sprawności zepsutego pojazdu.

Usługi wulkanizacyjne

Wulkanizacja obejmuje wszelkie czynności związane z dbaniem o stan ogumienia, takie jak:

  • wymiana opon,

  • pompowanie,

  • wyważanie kół,

  • prostowanie felg,

  • wyrównywanie ciśnień w oponach.

Nie można przedłużać w czasie wymiany opon z letnich na zimowe, zwłaszcza gdy spadnie pierwszy śnieg. Zwykła guma pod wpływem niskich temperatur traci swą elastyczność i przyczepność, co może skutkować wypadkiem. Opony zimowe wytwarzane są ze specjalnych mieszanek, dlatego lepiej trzymają się śliskiej, pokrytej puchem drogi. Powinno się je zakładać, gdy temperatura spadnie poniżej siedmiu stopni Celsjusza, a nie dopiero wtedy, gdy pojawi się pierwszy śnieg.