Automatyczna skrzynia biegów jest jednym z najważniejszych elementów układu przeniesienia napędu. Auta w nią wyposażone słyną z komfortu jazdy, gdyż nie ma potrzeby ciągłego używania sprzęgła, a poruszanie odbywa się płynnie i sprawnie. Będąc jednak właścicielem pojazd z automatyczną skrzynią biegów trzeba uważać na jej sprawność, która jest bardzo ważna. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat usterek tego rodzaju skrzyć i sposób ich usuwania oraz co ma do zaoferowania firmę Pk Automat!

Jakie są główne objawy awarii automatycznej skrzyni biegów?

Współcześnie auta z automatyczną skrzynią biegów cieszą się coraz większa popularnością. Wiele osób zaczyna doceniać komfort jazdy płynący z braku koniecznością ciągłego zmieniania Niegów. Auta osobowe posiadają zazwyczaj od 6 do 8 przełożeń, których zmiana jest szybka, płynna, co wpływa na mniejsze zużycie paliwa. Jednak trzeba pamiętać, że jak wszystkie inne części samochodowe, zautomatyzowane skrzynie biegów ulegając eksploatacji, dlatego też trzeba kłaść nacisk na ich regularne serwisowanie, czym zajmuje się specjalistyczna firma Pk Automat z Jatna, znajdującego w województwie mazowieckim, której właścicielem jest Krzysztof Paszkowski. Usunięcie wszelkich nieprawidłowości od razu, zazwyczaj generuje znacznie mniejsze koszty dla właściciela pojazdu, w porównaniu do bagatelizowania niepokojących objawów, jakich? O tym będzie mowa w dalszej części.

Do najczęściej spotykanych objawów awarii automatycznej skrzyni biegów zalicza się przede wszystkim wyciek oleju ze skrzyni biegów, a także problemy z płynnością ruszania, szarpanie towarzyszące zmianie biegów lub zupełna niemożność włączenia danego biegu, np. wstecznego. Za wszelkiego rodzaju wycieki odpowiadają przede wszystkim uszkodzenia gumowych elementów uszczelniających. W związku z tym, trzeba co jakiś czas sprawdzać samodzielnie czy nie ma wycieków i dbać o regularną wymianę oleju w przekładni, gdyż niski stan oleju może przyczynić się do uszkodzeń pompy olejowej, tarczki, czy podkładki uszczelniającej. Niemniej często psuje się elektronika sterująca, która do dokładnego znalezienia przyczyn wymaga przeprowadzenia diagnostyki komputerowej, która oferuje firma Pk Automat.

Co jeszcze warto wiedzieć o usterkach skrzyni biegów?

Ważną częścią skrzyni biegów jest też konwerter automatycznej skrzyni biegów, którego zadaniem jest przekazanie momentu obrotowego. Przyczyną usterek tego elementu bywa uszkodzenie łożyska, a zwiastować może to charakterystyczny metaliczny dźwięk wydobywający się ze skrzyni. Tego rodzaju awaria bywa niebezpieczna, gdyż zwiększa się wtedy tarcie, co przekłada się na wzrost temperatury. Zdarzają się również kłopoty z ślizganiem się sprzęgła, która ma miejsce w efekcie braku utrzymania odpowiedniego ciśnienia podczas pracy sprzęgła. Objawia się to spadkiem prędkości oraz przyśpieszania auta. Doświadczona firma Pk Automat zajmuje się naprawą automatycznej skrzyni biegów w każdym samodzielnie, dbając o wszelkie detale. Spotkasz się tu z pełnym profesjonalizmem oraz fachowością. W zakres usług oprócz regeneracji skrzyń biegów i innych jej napraw wchodzi także ich adaptacja oraz remont sprzęgieł hydrokinetycznych.