W Polsce nie ma obowiązku zmiany opon na takie, które są zgodne z warunkami pogodowymi. Jednakże trzeba pamiętać o tym, że wykorzystywanie odpowiedniego ogumienia przyczynia się do znacznego ograniczenia niebezpieczeństwa wypadku spowodowanego obniżoną przyczepnością kół. Dlatego też lepiej zadbać o określoną kwestię. Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę przy zakupie opon zimowych?

Jaki czas jest odpowiedni na zmianę opon na zimowe?

Specjaliści zalecają, że najlepszym okresem do przeprowadzenia tej czynności jest październik. Wynika to z niewielkich różnic między dniem i nocą, które wpływają na utrudnienie bezpiecznej jazdy. Podkreślić należy fakt, że temperatura kształtująca się na poziomie 5 stopni Celsjusza doprowadza do tego, że droga hamowania z zastosowaniem opon zimowych ulega skróceniu nawet o 8 metrów. Natomiast, gdy osiąga ona wartość 2 stopni, droga skraca się o 11 metrów. W związku z tym korzystniej jest założyć opony zimowe w okresie jesiennym i nie czekać do pojawienia się pierwszych opadów śniegu – zauważa specjalista z firmy Bosch Service, która ma wieloletnie doświadczenie w realizacji usług serwisu samochodowego.

Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę przy wyborze opon zimowych?

Dokonując wyboru opon zimowych, trzeba zwrócić uwagę na bieżnik. Powinien być głęboki, gdyż takie rozwiązanie pozwala na skuteczne odprowadzanie wody i śniegu spod kół. Wskazana opcja sprawia, że udaje się skutecznie ograniczyć ewentualne poślizgi.

Istotnym parametrem jest także mieszanka gum. Produkty te wytwarzane są z elementów, które mimo niskich temperatur potrafią zachować elastyczność, natomiast latem mogą być zbyt miękkie. W związku z tym nie zapewnią stabilności podczas jazdy. Biorąc pod uwagę powyższe, istotne znaczenie ma wykorzystywanie ogumienia dedykowanego.

W okresie zimowym trzeba zadbać o częste sprawdzanie ciśnienia w oponach. Podkreślić należy, że każdy samochód wyróżnia się określoną wielkością. Dlatego też odchylenia nie mogą być duże, gdyż może to wpływać na pogorszenie sterowności samochodu. Co więcej, może także powodować wydłużenie drogi hamowania, zwiększać spalanie, pogorszyć przyczepność pojazdu, szczególnie w trudniejszych warunkach. Ciśnienie powinno kształtować się na poziomie 2 barów. W przypadku, gdy temperatura wynosi 0 stopni Celsjusza, może ono osiągać wartość 1,8 barów.

Ostatnim parametrem jest kwestia bezpieczeństwa. Nie należy oszczędzać na ogumieniu zimowym. Nieodpowiedni stan opon może zagrażać nie tylko pasażerom, ale również innym uczestnikom ruchu drogowego.