Układ zawieszenia w samochodach osobowych jest jednym z kluczowych elementów tego typu pojazdów. Składający się z wielu podzespołów system ma za zadanie przede wszystkim efektywnie tłumić wszelkie nierówności występujące na pokonywanych przez auto nawierzchniach, co przekłada się na komfortową jazdę. Zawieszenie jest jednak ważne również ze względu na bezpieczeństwo – dlaczego?

Objawy uszkodzonego zawieszenia – co powinno nas zaniepokoić?

Za pomocą układu zawieszenia samochód utrzymuje odpowiednią przyczepność. Musi zapewnić stabilność nawet przy bardzo trudnych manewrach, takich jak ostry zakręt pokonywany przy wysokiej prędkości. Bezpieczeństwo w tym zakresie gwarantuje tylko w pełni sprawny układ zawieszenia, składający się z wielu elementów narażonych na nadmierne i szybkie zużycie ze względu chociażby na niezbyt dobry stan polskich dróg. W większości samochodów osobowych z klasycznym zawieszeniem kluczowym ich elementem są amortyzatory.

To właśnie objawy ich zużycia powinny nas skłonić do jak najszybszego odwiedzenia dobrego warsztatu samochodowego. Jeśli samochód pozostaje niestabilny np. w trakcie silnego hamowania, co przekłada się na znaczące obniżenie przedniej części auta przy takim manewrze, to warto sprawdzić sprawność właśnie amortyzatorów. Dokonać tego można w specjalistycznym warsztacie F.H.U. AUTO SERWIS Mirosław Niziołek, w którym mechanicy będą w stanie wskazać poziom zużycia konkretnych amortyzatorów w pojeździe. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zajmą się ich wymianą, co pozostaje niełatwym zadaniem.

Nie tylko amortyzatory, czyli na co jeszcze zwrócić uwagę?

Najczęściej zgłaszanym do warsztatów samochodowych objawem uszkodzonego zawieszenia jest charakterystyczne stukanie, czyli niepożądany odgłos pojawiający się np. przy mocniejszym skręcaniu lub pokonywaniu nierówności na drodze. W takiej sytuacji uszkodzeniu mogły ulec wahacze. Ich wymianę również należy zlecić specjalistycznemu serwisowi, który zajmie się zarówno montażem nowych wahaczy, jak i także wymianą poszczególnych, uszkodzonych elementów, np. sworzni.

Do układu zawieszenia zalicza się również końcówki drążka kierowniczego czy łączniki stabilizatora. Stosunkowo tanie i niewielkich rozmiarów elementy mogą mieć spory wpływ na bezpieczeństwo i wygodę podczas jazdy. Warto regularnie sprawdzać ich stan w dobrym warsztacie samochodowym. Będzie on w stanie również wykonać niezbędne ustawienie zbieżności kół po przeprowadzeniu napraw zawieszenia. To niezwykle istotna część kompleksowo zrealizowanej usługi związanej z wyeliminowaniem usterek tego układu w samochodzie.