Pomoc drogowa zazwyczaj kojarzy się z koniecznością holowania uszkodzonego auta na autostradzie. Zakres usług tego typu firm jest jednak znacznie szerszy, a ceny są coraz przystępniejsze. Warto wiedzieć, w jakich sytuacjach możemy zwrócić się o pomoc do przedsiębiorstw, które zajmują się nie tylko holowaniem pojazdów, ale także doraźną pomocą na miejscu.
W jakich sytuacjach powinniśmy korzystać z holowania?
Z usług holowniczych powinniśmy skorzystać przede wszystkim wtedy, gdy wymagają tego przepisy. Najczęściej występujące sytuacje tego typu to:
- Awaria pojazdu na autostradzie – zgodnie z prawem o ruchu drogowym na drogach tej kategorii holowanie jest dopuszczalne tylko do najbliższego wjazdu i jedynie przez pojazd do tego przeznaczony – a więc specjalistyczną lawetę,
- pojazd nie spełnia wymagań dopuszczenia do ruchu – na przykład nie posiada ważnego przeglądu technicznego lub brakuje w nim elementów wpływających na bezpieczeństwo, takich jak oświetlenie,
- zakaz poruszania się pojazdu w ruchu drogowym nałożony przez uprawniony organ (na przykład policję) ze względu na uszkodzenie podczas kolizji.
Czasami warto wybrać usługi specjalistycznej pomocy drogowej z rozsądku, nawet kiedy prawo tego nie nakazuje. Do takich przypadków zaliczymy przede wszystkim konieczność transportu auta na dużą odległość. Holowanie za pomocą liny przez innego uczestnika ruchu jest dobrym rozwiązaniem w obrębie miasta czy na kilkunastokilometrowych trasach. Taka czynność jest jednak bardzo angażująca i wymaga ciągłego skupienia i koordynacji kierowców, co przy długiej drodze może skutkować niebezpiecznymi sytuacjami. Warto więc skorzystać z usług pomocy drogowej, aby bezstresowo przetransportować pojazd do miejsca przeznaczenia.
Pomoc drogowa to nie tylko holowanie
Specjalistycznie firmy, takie jak Dahlke, są w stanie zrealizować każde zlecenie transportu pojazdu, ale ich oferta jest znacznie szersza. Popularne są usługi pomocy na miejscu zdarzenia, które oszczędzą nam konieczności kosztownego holowania. Są to między innymi:
- Usługi wulkanizacyjne – wymiana lub naprawa uszkodzonej opony,
- naprawy mechaniczne i elektryczne możliwe do przeprowadzenia poza warsztatem,
- pomoc w rozruchu samochodu z rozładowanym akumulatorem w okresie zimowym,
- awaryjne otwieranie samochodu.
Możliwości mobilnych warsztatów jest o wiele więcej, dlatego kiedy nie jesteśmy w stanie sami sobie poradzić z usunięciem usterki, powinniśmy zadzwonić po pomoc drogową. Dzięki temu szybko będziemy mogli kontynuować jazdę i oszczędzimy sobie niepotrzebnego stresu.