Nawet najbardziej solidne samochody, pochodzące od najlepszych producentów, posiadają ograniczoną żywotność. Co prawda, wpływa na nią wiele czynników, takich jak intensywność eksploatacji czy też regularne serwisowanie. Z czasem jednak stan techniczny samochodu ulega pogorszeniu, nawet jeśli zapewniamy mu odpowiednią pielęgnację. Nie należy jednak użytkować niesprawnego pojazdu, gdyż stwarzamy wówczas zagrożenie nie tylko dla własnego bezpieczeństwa, ale również innych uczestników ruchu drogowego. W sytuacji, gdy nasz pojazd nie nadaje się już do jazdy, a jego naprawa nie jest możliwa lub opłacalna, warto zastanowić się nad oddaniem go do kasacji. 

Kiedy należy oddać auto na złom?

Przede wszystkim pod uwagę powinniśmy wziąć rozległość uszkodzeń. Niekiedy trudno jest nam rozstać się z samochodem, który służy nam od wielu lat i ma dla nas wyjątkową, sentymentalną wartość. Jednakże, w wielu przypadkach wiekowych aut nawet gruntowny remont nie zapewni nam wymaganego stopnia bezpieczeństwa. Wówczas nie należy podejmować się naprawy. Ponadto, sprzedaż starego, niesprawnego samochodu może być bardzo trudna i czasochłonna.

Sprawa wygląda podobnie, jeśli auto jest powypadkowe. Oczywiście, drobna kolizja nie przesądza o konieczności oddania samochodu na złom, naprawa w przypadku poważnych awarii będzie jednak kosztowna i nie zawsze skuteczna. Wtedy wyrzucimy pieniądze w błoto. Złomowanie pojazdu umożliwia nam natomiast po raz ostatni otrzymanie pewnej sumy pieniędzy za nasze auto. Kwota zależy przede wszystkim od ciężaru maszyny.

Jak wygląda złomowanie samochodu?

Powierzenie kasacji samochodu autoryzowanej stacji demontażu pojazdów, takiej jak Jeżyk Stacja Demontażu Pojazdów Dawid Nowak, to jedyna legalna metoda wycofania auta z ruchu. Jest to konieczna procedura – jeżeli nie wywiążemy się z tego obowiązku, musimy liczyć się z konsekwencjami. W takiej specjalistycznej placówce samochód zostaje rozebrany. Części, które nadają się do użytku, przekazywane są do sprzedaży, natomiast odpady, takie jak stal, karoseria czy też szkło – do utylizacji. Cały proces powinien odbywać się zgodnie z przepisami, dotyczącymi ochrony środowiska.