Chłodnica samochodowa jest bardzo ważnym elementem Twojego samochodu, który pozwala obniżać temperaturę cieczy wewnątrz silnika, a tym samym zapewnić Ci bezpieczeństwo podczas jazdy. Silnik pozbawiony chłodzenia lub chłodzony w sposób niewystarczający ulega zatarciu, a jego wymiana oznacza niebotyczne wydatki. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy wymienić starą chłodnicę na nową i w ten sposób uniknąć kosztownych awarii.

Co to jest chłodnica wody i do czego ona służy? Jest to jeden z elementów systemu chłodzenia, na który składają się też: pompa płynu chłodzącego, zawór ciśnienia, termostat oraz wentylator. Chłodnica pełni rolę wymiennika ciepła, zamontowana przy silniku, umożliwia odprowadzenie rozgrzanej cieczy poza jego obręb, dzięki systemowi wielu połączonych ze sobą kanalików. Ciecz chłodniczą stanowi najczęściej płyn glikolowy, który poza tym, że umożliwia utrzymanie optymalnej temperatury silnika w granicach 85 – 95 stopni Celsjusza,  to dodatkowo ma działanie antykorozyjne.

Wymiana chłodnicy po 10 latach użytkowania

Podobnie jak inne urządzenia w Twoim aucie, tak i chłodnica wymaga regularnych przeglądów, podczas których dokonywana jest ocena stanu technicznego oraz efektywności procesu chłodzenia. Według zaleceń większości renomowanych producentów, takich jak Nissens, wymianę chłodnicy wody najlepiej robić raz na 10 lat, o ile wcześniej nie zaobserwujesz nieprawidłowości i gwałtownych wzrostów temperatury silnika powyżej 95 stopni.

Stan płynu chłodniczego możesz sprawdzać samodzielnie, jednak ocenę funkcjonowania mechanizmu chłodzenia i profesjonalny serwis pozostaw specjalistycznej firmie, takiej jak: KS FUW Naprawa i regeneracja chłodnic Krzysztof Szpara, w której możesz wymienić starą chłodnicę lub dokonać różnego rodzaju napraw, dzięki którym zyskasz większą wydajność pracy silnika.

Nieszczelność chłodnicy

Gdy dochodzi do uszkodzenia chłodnicy na skutek uderzenia albo korozji, płyn chłodniczy zaczyna wyciekać, a Ty musisz stale uzupełniać płyn, co jest nie tylko niekomfortowe, ale też niebezpieczne, ponieważ silnik w każdej chwili może ulec awarii między innymi z powodu obniżającego się ciśnienia cieczy oraz zbyt wysokiej temperatury.

Zapalająca się czerwona kontrolka płynu chłodniczego to najważniejszy sygnał ostrzegawczy, że układ chłodzenia w Twoim samochodzie wymaga pilnego serwisu. Takiej informacji nie wolno bagatelizować, dzięki czemu unikniesz zarówno drogich napraw, jak i niebezpiecznych sytuacji na drodze.