Samochód posiada dziś niemal każdy. Pozwala on na dojazd do miejsc, do których nie dociera komunikacja miejska lub pociągi. Trudno wyobrazić sobie bez niego codzienne funkcjonowanie. Warto więc zadbać o to, by poruszanie się autem było bezpieczne. W tym celu trzeba poddawać je regularnym przeglądom technicznym, naprawiać wszelkie usterki oraz wymieniać opony. Wielu kierowców zastanawia się, kiedy powinno się to zrobić.

Wymiana opon na letnie

Wymiana opon na letnie powinna nastąpić, jeżeli temperatura na dworze wynosi ponad 7°C. Przy czym należy pamiętać, że musi to być wartość stała. Jeżeli o poranku lub wieczorem termometr pokazuje 0°C, z decyzją o zmianie opon należy jeszcze poczekać. Na bieżniku opony letniej jest więcej kanałów niż na oponie zimowej. Są one odpowiedzialne za odprowadzanie wody. To przydatna funkcja podczas gwałtownych ulew, ponieważ dzięki niej ma się większą kontrolę nad pojazdem. Ponadto mieszanka, z której są wykonane opony letnie, ma w składzie dużą ilość kauczuku. Sprawia to, że są one twardsze i odporniejsze na zużycie oraz generują mniejszy hałas podczas poruszania się. Cechują się również większą przyczepnością do podłoża, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Wymiana opon na zimowe

Odwrotnie niż w przypadku letnich, w opony zimowe trzeba wyposażyć samochód, jeśli termometr wskazuje poniżej 7°C. Bieżnik w tym typie kół posiada nacięcia oraz kanały odprowadzające znajdujące się w centralnej części i nieco szersze po bokach. Dzięki temu opony zimowe odznaczają się dużą przyczepnością nawet na oblodzonych powierzchniach — tłumaczy mechanik z firmy Letek Auto Serwis. Nie tracą jej, nawet jeżeli nawierzchnia jest sucha. Ułatwiają także jazdę po leżącym na ulicach śniegu. Ich ogumienie jest miękkie, co zwiększa komfort jazdy w niskich temperaturach. Ponadto skracają czas hamowania na drodze. Choć wymiana opon nie jest regulowana prawnie, dla własnego bezpieczeństwa lepiej o niej pamiętać.

Na co zwrócić uwagę podczas wymiany opon?

W trakcie wymieniania opon warto skorzystać z pomocy mechanika. Sprawdzi on kierunek toczenia się kół oraz upewni się, czy są odpowiednio zamocowane. Zbyt lekko dokręcone koła mogą odpaść podczas jazdy. Z kolei zakręcone zbyt mocno niszczą łożyska i piasty. Istotne jest wyważenie opon, które wpływa na mniejsze zużycie paliwa. W serwisie samochodowym sprawdzone zostaną amortyzatory odpowiedzialne za stabilność samochodu na drodze oraz ciśnienie w oponach. Nieodpowiednie skraca żywotność opony. Warto wiedzieć, że musi być ono dostosowane do wagi pojazdu.