Jeżeli masz auto z instalacją gazową, musisz pamiętać o przedłużeniu homologacji na butlę gazową. Jak wskazuje specjalista z Mascar, dokument potwierdzający, że zbiornik spełnia normy i może być bezpiecznie użytkowany, jest ważny przez 10 lat. Po upływie tego czasu należy przeprowadzić legalizację butli LPG, czyli przedłużyć ważność na kolejne lata. Co ciekawe, jeden zbiornik może być eksploatowany nawet przez 20 lat!

Legalizacja butli LPG – kiedy wykonać i o czym pamiętać?

Informacja na temat daty ważności butli gazowej znajduje się na tabliczce znamionowej oraz dokumentach wystawianych przez Transportowy Dozór Techniczny. Warto przy tym zaznaczyć, ze legalizacja LPG może być przeprowadzona wyłącznie w wyznaczonych warsztatach samochodowych, które posiadają uprawnienia od TDT.

Oprócz standardowych sytuacji homologacja jest niezbędna przy sprowadzaniu auta zza granicy, montażu nowego zbiornika oraz w przypadku uczestnictwa pojazdu w zdarzeniu drogowym, które doprowadziło do zabrania dowodu rejestracyjnego

– wyjaśnia pracownik warsztatu Mascar.

Porady eksperta: jak przebiega legalizacja zbiornika LPG?

W czasie badania specjaliści sprawdzają powłokę zewnętrzną butli gazowej oraz jej wytrzymałość ciśnieniową. Mechanik przeprowadzi także kontrolę czytelności i zgodności danych na tabliczce znamionowej. Specjalista z Mascar zaznacza, że na tabliczce muszą znaleźć się takie informacje jak: data produkcji, producent, ciśnienie próby, stopień napełnienia oraz znak 67 R. Podstawą do dyskwalifikacji jest korozja zewnętrzna bądź widoczne wgniecenia. Równie istotna jest czytelność napisów umieszczonych na tablicy. Koszt uzyskania homologacji oscyluje w granicach 200-300 zł, co stanowi ok. 1/3 zakupu nowego zbiornika z montażem. Oczywiście, kierowca nie ma gwarancji pewności, na ile diagnosta przedłuży ważność zbiornika. Decydując się na montaż nowej instalacji LPG, możesz mieć pewność, że otrzymasz nową homologację na okres dziesięciu lat.