Wystarczy chwila nieuwagi lub niekorzystne warunki pogodowe, aby na drodze doszło do zderzenia z innym pojazdem lub nieruchomym obiektem. Wskutek kolizji zostaje uszkodzona karoseria auta. Pojawiają się nieestetyczne wgniecenia oraz odpryski i zarysowania lakieru. Jazda samochodem o poważnie uszkodzonej konstrukcji stanowi zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Należy niezwłocznie skorzystać z usług blacharskich i lakierniczych.

Usuwanie wgnieceń

Wizyta w profesjonalnym serwisie u blacharza pozwoli na ocenę wielkości uszkodzeń oraz ich zaawansowania technicznego. Dopiero po wstępnych oględzinach można podjąć decyzję o sposobie naprawy. Doświadczenie w renowacji aut powypadkowych ma między innymi warsztat mechaniczny Celmer Auto-Moto w Toruniu. Przy poważnych defektach i rozległych wgnieceniach konieczny może okazać się demontaż karoserii wraz z jej całkowitą renowacją. W tym celu stosuje się zazwyczaj tradycyjne metody. Należy do nich między innymi naprawa panelowa z wykorzystaniem wyciągarki. Cały proces polega na przygrzaniu w pozycji pionowej bitów na wgniecionym obszarze. Następnie są one unoszone za pomocą mechanizmu dźwigni wraz z karoserią. Taka metoda pozwala na zniwelowanie nawet najmniejszych niedoskonałości, dzięki czemu nadwozie prezentuje się idealnie jak przy zakupie auta w salonie. Bardziej zaawansowane uszkodzenia usuwa się z wykorzystaniem ramy naprawczej w zabiegu prostowania konstrukcji nośnych auta lub ich przezbrajania.

Usługi lakiernicze

Podczas zabiegów mających na celu przywrócić idealną kształt nadwozia poprzez eliminację wgnieceń oraz pęknięć bardzo często zostaje naruszona także struktura powłoki lakieru. Jej odnowienie jest niezwykle ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale także praktycznych, gdyż chroni ona karoserię przed działaniem czynników chemicznych oraz biologicznych. W takim celu bardzo często stosuje się lakierowanie bezpyłowe, które odbywa się w specjalnie wyizolowanej kabinie. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności oraz temperatury wewnątrz, które sprzyjają poprawnemu wykonaniu zadania. Sam zabieg składa się z dwóch etapów: nakładania lakieru w trzech warstwach i suszenia. Na początku za pomocą narzędzi ściernych zostaje usunięta stara powłoka, a blacha oczyszczona i odtłuszczona. Następnie aplikuje się podkład poddawany po wyschnięciu szlifowaniu. Drugą warstwę stanowi zaś nałożenie nabłyszczającego lakieru bezbarwnego oraz polerowanie pastą lekkościerną. I wreszcie przychodzi czas na lakier właściwy. Niezwykle istotny aspekt stanowi odpowiedni dobór odcienia preparatu, w taki sposób, aby nie odróżniał się od części pozostałej na karoserii. W tym celu każdy profesjonalny warsztat świadczący usługi lakiernicze dysponuje własną mieszalnią lakierów. Tylko tak można uzyskać idealny efekt, który zadowoli klienta.