Według badań z 2018 roku, średnia wieku auta w Polsce wynosi 13 lat. To oznacza, że wszelkie awarie są nieuniknione. Większość awarii można naprawić na miejscu, bez specjalistycznego sprzętu, a niektóre z nich wymagają tego, aby auto zostawić w warsztacie. W takich sytuacjach należy wezwać lawetę, w celu transportowania auta do serwisu. Jeśli nasze ubezpieczenie nie obejmuje usługi holowania, to możemy spróbować wykonać holowanie z pomocą znajomego. W większości przypadków lepszym wyborem będzie jednak skorzystanie z usług firmy świadczącej pomoc drogową Czesława Skwierawskiego.

Ważna sprawa - wyposażenie

Aby holować auto, pierwszą zasadą jest odpowiednie wyposażenie. Głównym elementem jest lina, która podczas tej czynności jest niezbędna. Jeśli posiadasz auto osobowe do 3,5 t, powinieneś się zaopatrzyć w syntetyczną linę, której długość wynosi od 4 do 6 metrów. Linę można dostać na przykład na stacji benzynowej, a jej koszt nie przekracza 30 zł. Drugi najważniejszy element wyposażenia to trójkąt ostrzegawczy, który jednocześnie stanowi obowiązkowe wyposażenie każdego pojazdu. Ważne miejsce zajmują także kable rozruchowe, dzięki którym mamy możliwość podładowania akumulatora. Za ich pomocą możemy też włączyć światła pozycyjne oraz kierunkowskazy.

Odpowiednie przygotowanie

Aby holowanie przebiegło pomyślnie, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie do tej czynności. Z lewej strony auta powinno umieścić się trójkąt. Światła pozycyjne należy włączyć, wówczas gdy holowanie będzie odbywać się po zmroku. Cała czynność holowania pojazdu musi być koniecznie poprzedzona włączeniem świateł awaryjnych Linę mocuje się do haka lub ucha holowniczego. Tę czynność wykonuje się za pomocą zaczepów zespolonych. Haki wkręca się w specjalne otwory. Należy pamiętać, aby nie zaczepić liny o zderzak lub wahacz.

Zasady bezpiecznego holowania

Zasady holowania pojazdu zostały szczegółowo opisane w Kodeksie Drogowym, w rozdziale 5. Ruch pojazdów, art. 31.

Oprócz tego należy również przestrzegać zasad, z punktu widzenia kierowców i drogi:

  • pojazdy biorące udział w holowaniu mają możliwość sygnalizowania skrętu bądź zmiany pasa,

  • lina musi być przez cały czas napięta

  • pojazd holowany musi hamować z większą siłą, aniżeli auto holujące,

  • prawy pas zajmuje holownik i auto holowane, jeśli podążają przez kilkupasmową drogę,

  • trasa holowania powinna być jak najmniej uczęszczana przez inne pojazdy,

  • szczególną czujność należy zachować na przejściach dla pieszych,

  • auto holowane powinno być prowadzone przez bardziej doświadczonego kierowcę.

Może się okazać, że samodzielne holowanie będzie niemożliwe. Na rynku istnieje wiele firm, które oferują całodobowe usługi. Jedną z nich jest firma świadcząca pomoc drogową Czesława Skwierawskiego. Klienci mogą skorzystać z pomocy w przypadku stłuczek, wypadków, awarii mechanicznych, braku paliwa oraz przebicia opon. Firma dysponuje lawetami, które szybko docierają na miejsce i przewożą samochody do warsztatów lub na parkingi. Dodatkowo pracownicy zajmują się wyciąganiem pojazdów z rowów, dostarczaniem paliwa, drobnymi naprawami mechanicznymi i zmianą opon. Firma oferuje również transport sprawnych aut osobowych, dostawczych i maszyn na terenie Polski oraz innych państw Unii Europejskiej.