Pielęgnacja auta bywa prawdziwym wyzwaniem, szczególnie dla osób zwracających uwagę na najmniejsze detale. Wielu posiadaczy czterech kółek nie ma pojęcia, czy lepsze efekty można uzyskać na myjni ręcznej, czy automatycznej. Nie bez znaczenia jest również ryzyko uszkodzenia karoserii samochodu. Nawet lekkie zarysowanie to duża strata w przypadku aut o sporej wartości rynkowej lub sentymentalnej. Poniżej przedstawiono zalety i wady obu rozwiązań.

Wstępne oczyszczenia pojazdu

Mycie automatyczne nie jest polecane w przypadku, gdy pojazd jest mocno zabrudzony. Pierwszym krokiem jest jego wstępne oczyszczenie z m.in. piachu, żwiru, pyłu. Nie można również zapomnieć o felgach i nadkolach. Myjka ciśnieniowa o optymalnych parametrach pracy skutecznie usunie wszelkie zanieczyszczenia. Jest ona w stu procentach bezpieczna dla karoserii. Ważne jest także zastosowanie specjalnych preparatów oczyszczających elementy metalowe lub aluminiowe. Na koniec należy obficie spłukać auto wodą, tak aby pozbyć się pozostałości piany i innych specyfików.

Mycie ręczne przynosi satysfakcjonujące rezultaty, jeśli mamy do czynienia z wielotygodniowymi zabrudzeniami. Jest to etap poprzedzający czyszczenie automatyczne, a więc nie należy z niego rezygnować. Priorytetem jest bezpieczeństwo lakieru samochodowego

- mówi fachowiec z przedsiębiorstwa DarGAZ z Sokołowa Podlaskiego.

Wieloetapowe mycie automatyczne

Po myciu wstępnym pora na kolejny krok. Nowoczesne myjnie automatyczne są w pełni bezpieczne dla pojazdów. Proces czyszczenia wymaga przejścia przez następujące etapy: namoczenie i napianowanie pojazdu, szczotkowanie, płukanie, woskowanie, suszenie. Efektem tego jest czysta i lśniąca karoseria, dzięki której auto prezentuje się niezwykle efektownie.

Przed skorzystaniem z myjni automatycznej należy sprawdzić opinie na temat wybranego punktu. Obiekt powinien być systematycznie modernizowany. Konieczna jest systematyczna wymiana elementów czyszczących, które ulegają naturalnemu zużyciu.