Auta po wypadkach, lub te, których nie opłaca się naprawiać powinny zostać przekazane do specjalistycznych skupów, zajmujących się kasacją pojazdów. To właśnie takie podmioty wydają również odpowiednie dokumenty potrzebne do wyrejestrowania samochodu. Czy jednak złomowanie aut jest proekologiczne i dobre dla naszej planety? Tak, jeśli mówimy o złożonym procesie recyklingu pojazdów!

Etap pierwszy – neutralizacja niebezpiecznych substancji

Aby w sposób ekologiczny móc przystąpić do recyklingu samochodu, należy usunąć z niego wszystkie niebezpieczne substancje. Mowa przede wszystkim o resztkach benzyny, płynów chłodniczych, czynników chłodniczych, olejów i smarów, oraz innych mieszanin. Te w profesjonalnych i certyfikowanych auto-złomach, są usuwane oraz neutralizowane w odpowiednich technologicznych procedurach zgodnych z przepisami prawnymi. Warto zatem wiedzieć, że jeśli dany skup uszkodzonych samochodów nie posiadałbym odpowiednich narzędzi oraz pomieszczeń do usuwania niebezpiecznych substancji motoryzacyjnych, nie zostałby zatwierdzony przez wojewodę.

Etap drugi – demontaż sprawnych części

Obrót sprawnymi częściami oryginalnymi przy kasacji auta jest olbrzymi. Rynek wtórny potrzebuje różnego rodzaju podzespołów i elementów konstrukcyjnych takich, jak lampy, kierownice, fotele, zderzaki, szyby, podsufitki, a nawet dane układy – kierownicy, hamulcowy itp. Dobra firma zajmująca się złomowaniem aut zawsze przeprowadza zatem proces demontażu sprawnych części, które mogą być również regenerowane, a które zawsze muszą przejść odpowiedni przegląd przed wpuszczeniem na rynek sprzedażowy.

Etap trzeci – odzysk surowców wtórnych

Każdy z nas powinien wiedzieć, że samochody konstruowane są z olbrzymiej ilości metalów nieżelaznych – kolorowych – metalów żelaznych, a także tworzyw sztucznych. Odzyskiwana jest zatem w procesie recyklingu miedź, aluminium, guma, cynk, ołów i wiele innych surowców, które z powodzeniem mogą po przetworzeniu zostać wykorzystane przy produkcji nowych przedmiotów. Dobre skupy zawsze zatem współpracują z przedsiębiorstwami recyklingowymi, do których dostarczane są określone materiały.  Oto dba między innymi firma Złomowania Ekologicznego Samochodów Mieczysława Ząbka.

Korzyści z recyklingu samochodów

Korzyści z recyklingu samochodów jest wiele. Zaliczyć do nich można: mniejsze zużycie zasobów naturalnych, ograniczenie emisji dwutlenku węgla, ochrona gleby przed ewentualnym skażeniem w wyniku wydzielania niebezpiecznych odpadów niepoddanych prawidłowej utylizacji,  mniejsze zużycie energii, a nawet  ochrona wód gruntowych… Ekologiczne złomowanie ma zatem olbrzymi wymiar bezpieczeństwa środowiska naturalnego, a także znacznie wpływa na wskaźniki ekonomiczne w sektorze recyklingu surowców wtórnych i motoryzacji.